Veseli në Strasburg për liberalizim të vizave

11 qershor 2018 | 15:27

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në kuadër të vizitave që ka nisur në kryeqendrat evropiane për të diskutuar për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, të hënën ka udhëtuar për në Strasburg.

Gjatë kësaj vizite, kryeparlamentari Veseli do të pritet të martën në takim të veçantë nga kryetari i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani.

Në takimet me kryetarin e Parlamentit Evropian dhe zyrtarë të lartë evropianë, kryeparlamentari Veseli do të diskutojë për përmbushjen e gjitha kritereve nga ana e Kosovës për procesin e liberalizimit të vizave dhe do të kërkojë vendimmarrjen e nevojshme në mënyrë që qytetarët e Kosovës të kenë mundësi lëvizjen pa viza në Zonën Shengen gjatë këtij viti.

Gjatë qëndrimit në Strasburg, kryetari i Kuvendit, Veseli, do të ketë takime të ndara edhe me raportuesen për liberalizim të vizave për Kosovën, Tanja Fajon si dhe me eurodeputetë tjerë, si Tonino Picula, i cili udhëheqë delegacionin evropian për Kosovën dhe eurodeputetë nga Partitë Popullore Evropiane, si Cristian Dan Preda dhe David McAllister.

/Epoka e re/

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rusia këtë vit do të shkëlqeje si kurrë më pak…