Xavi për humbjen në El Clasico: Është e vetmja gjë që kërkova para ndeshjes

22 prill 2024 | 09:11

Real Madrid mposhti Barcelonën me rezultat 3-2 në Bernabeu. Xavi u zemërua me arbitrin në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes.

Bardhezinjtë morën disa vendime në favor të tyre, përkatësisht një penallti për kontaktin e Cubarsi me Vazquez, një vendim pa gol për gjuajtjen e Lamine Yamal që u duk se kaloi vijën e portës dhe një vendim pa penallti ndaj Camavingas që rrëzoi Yamal në zonë.

“Duhet të jemi krenarë për mënyrën se si kemi konkurruar dhe luajtur. Ne i merituam tri pikët dhe humbëm për shkak të rrethanave që nuk i kontrolluam, gjë që është turp”, deklaroi Xavi.

“Sot arbitri as nuk mori vendimet e duhura dhe as nuk kaloi pa u vënë re. Është e vetmja gjë që kërkova dje në një konferencë për shtyp. Dje thashë se shpresoja të mos flisnim për arbitrin, kjo do të thoshte se ai bëri një punë të mirë”.

“Ndjenja ime sot është një padrejtësi maksimale, të gjithë e kanë parë. Kjo është dëshmi. Kjo ishte e padrejtë. Është shumë e qartë. Të gjithë e panë”.

“E përsëris, ishte një padrejtësi e madhe sot. Duhet t’u themi tifozëve se e meritonim të fitonim dhe ishim më të mirë se Real Madridi. Në mbrojtje kemi qenë të mirë dhe ata kanë gjeneruar pak për ne. Në pjesën e parë nuk ushtronim presion si zakonisht, por në pjesën e dytë e rregulluam”.

“Pjesa e dytë ishte e shkëlqyer me presion të lartë. Pas golit të dytë duhej të ishim më të qetë. Jam krenar për skuadrën, por është një humbje e rëndë… Është e vështirë ta përtypësh këtë”.

“Të fitosh La Ligën është shumë e vështirë tani, por ne duhet të vendosim vendin e dytë për të luajtur Superkupën. Ne ishim më të mirë se Real Madridi. Ne i merituam tri pikët”, shtoi më tej trajneri i Barcelonës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një derbi vendimtar për zikaltërit pasi një trepikësh në këtë…