Zgjidhet ‘Makina e Vitit’! Nuk është as Volkswagen dhe as Fiat

03 mars 00:30

Makina e Vitit 2021 është ‘Toyota Yaris’! Ishte makina e vogël hibride japoneze që fitoi çmimin ‘The Car Of The Year 2021’, trofeu më i lakmuar i të gjithë industrisë së automobilave.

Yaris u zgjodh fitues dje në Gjenevë, në një event që u organizua live, ku u përballë në finale me makinën elektrike elektrik Fiat 500, i cili doli i dyti, ndërsa më tej ishin Cupra Formentor dhe Volkswagen ID3. Këta ishin sfiduesit që kërcënuan fitoren e Yaris deri në fund.

Nga ana tjetër, Skoda Octavia, Land Rover Defender dhe Citroen C4 ishin makinat më pak të votuara. Kjo është hera e dytë në histori që Yaris ka fituar çmimin e lakmuar: hera e parë ka ndodhur 21 vjet më parë, në 2000-n me versionin e parë të këtij dizajni tani në gjeneratën e tij të 4-të. Me këtë triumf ajo bëhet një nga të paktët që ka përsëritur fitoren në trofe së bashku me Renault Clio dhe Volkswagen Golf.

Çmimi organizohet nga nëntë revista evropiane, një për secilin, por nuk janë gazetat ato që u japin votat makinave finaliste, por gazetarë individualë të specializuar në sektor: 59 juritë ishin zgjedhur për këtë vit.

Të gjitha makinat e ndërtuara rishtas të lançuara në vitin e kaluar 2020-n dhe lirisht për shitje mund të marrin pjesë në çmim. Pjesëmarrësit fillimisht eliminohen për të marrë një listë të shkurtër prej 7 finalistësh, pastaj zgjedhja përfundimtare zhvillohet mes 7 prej tyre.

Fiat 500

Në votimet e këtij viti, Yaris fitoi 266 vota, duke i paraprirë Fiat 500 elektrik që mori 240 vota, vetëm një më shumë se Cupra Formentor, një markë që lindi vetëm tre vjet më parë dhe po bënte debutimin e saj absolut në Vitin e Automjetit . Pak më larg, me 224 vota, Volkswagen ID3.

Cupra Formentor

Më tej në renditje Skoda Octavia (199 vota), Land Rover Defender (164 vota) dhe Citroen C4 (143 vota).

Volkswagen ID3

Yaris ishte gjithashtu makina më e votuar në më shumë se 5 nga 22 vendet elektorale: ajo fitoi në Francë, Hungari, Poloni dhe Turqi dhe përfundoi në barazim me Volkswagen ID3 në Portugali.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Oriola Marashi, partnerja e futbollistit Eros Grezda, shfaqet ndryshe këtë…