164 persona u vranë gjatë javës së kaluar në Kazakistan

10 janar 2022 | 08:05

Gjithsej 164 persona janë vrarë gjatë javës së kaluar në protestat e dhunshme në Kazakistan. Kjo është bërë e ditur nga shifrat e Ministrisë së Shëndetësisë së Kazakistanit, raportojnë mediat shtetërore atje.

Më shumë se 2,200 qytetarë u tha se u plagosën në dhunën, e cila bëri që forcat e sigurisë së Kazakistanit të përdorin dhunën për të shtypur protestat kundër qeverisë së vendit.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Kazakistanit, 719 qytetarë po trajtohen ende në spitale, 83 prej tyre në gjendje kritike.

Autoritetet nuk komentuan natyrën e lëndimeve, raporton DPA.

Në Almaty, qyteti më i madh i vendit, protestat kaluan në trazira dhe përleshje ku u dogjën dhjetëra ndërtesa dhe biznese.

Rreth 1,100 njerëz atje kërkuan ndihmë mjekësore, u tha në raport. Fillimisht ishte e paqartë se sa nga viktimat ishin civilë.

Më parë, autoritetet kishin folur për më shumë se 40 të vdekur, mes tyre të paktën 16 policë dhe ushtarë.

Të premten, presidenti Kassym-Jomart Tokayev kishte lëshuar një urdhër për të qëlluar protestuesit që kërcënonin mbijetesën e qeverisë së tij.

Pas një takimi, të dielën, zyra e tij tha se operacionet për të frenuar protestat po vazhdonin dhe e përshkroi situatën si nën kontroll.

“Po merren masa për gjetjen dhe arrestimin e terroristëve,” tha ai.

Ndërkohë sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dënoi të dielën urdhrin e presidentit kazak për të shtënë në drejtim të protestueseve. Këto komente sekretari Blinken i bëri për transmetuesin CNN.

Nëse kjo është politika kombëtare, [Unë] e dënoj atë politikë,” tha Blinken.

“Autoritetet në Kazakistan duhet të jenë në gjendje të merren me sfidat me të cilat po përballen në mënyrë paqësore, për t’u siguruar që po mbrohen të drejtat e atyre që po protestojnë në mënyrë paqësore”, tha sekretari Bliken.

Deri më tani, pothuajse 6,000 njerëz janë arrestuar, duke përfshirë shumë të huaj, sipas zyrës së presidentit të Kazakistanit./REL/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA)…