5 gjërat që mund të keni humbur nga “El Clasico”

23 dhjetor 2017 | 20:55

“El Clasico” nuk zhgënjen asnjëherë. Në përballjen e fundit ishte një ndeshje e vakët në pjesën e parë, por pas pushimit ndeshja u kthye në një “triller” të vërtetë. Por përveç golave dhe kartonit të kuq, kishte shumë pika për t’u diskutuar të cilat mbase mund t’ju kenë shpëtuar.

Ronaldo kishte një ditë për t’u harruar

Ylli i Real Madrid nuk shkëlqeu në edicionin e fundit të “El Clasico”-s. Në 10 minutat e para, sulmuesi kishte një mundësi të madhe për të goditur kuadratin dhe shpeshherë kur i jepet ajo mundësi ai nuk të fal, por në këtë rast ai doli huq në mënyrë të turpshme, raporton “Telesport”. Por kishte diçka akoma më të turpshme që do të hyjë në folklorin e rivalitetit midis Messi-Ronaldo. Messi mori përsipër një goditje standarde dhe e dërgon topin në fytyrën e portugezit, një moment qesharak.

Instead, the Madrid star shot through the air and missed the ball, allowing Barcelona to clear

Jordi Alba turpëron Luka Modriqin

Lojtarët më të mirë bëjnë lojëra të mëdha kur duhet, dhe një incident ishte veçanërisht për t’u mbajtur mend. Teksa Jordi Alba mori topin pranë vijës së mesit të vushës, ai e dërgoi përmes këmbëve të Modriq dhe më pas finalizoi një mur me Iniesta-n. Ajo lëvizje e frustroi aq shumë kroatin sa që ngriti duart në shenjë dëshpërimi pasi mori vesh se çfarë i ndodhi.

Jordi Alba pulled off an outrageous nutmeg on Luka Modric in the first half of El Clasico

Një vit i keq i BBC

Ka qenë një vit i madh për trofe te Real Madrid. “Los Blancos” kanë fituar pesë trofetë: La Liga, Ligën e Kampionëve, dy Superkupa dhe Kupën e Botës për Klube. Por viti 2017 nuk ka qenë viti i treshes më të famshme të sulmit Ronaldo, Benzema dhe Bale. Nga 63 ndeshjet që Real ka luajtur në 2017, BBC e famshme ka filluar nga minuta e parë vetëm shtatë. Edhe në “El Clasico” tresha ishte e dobët, me Bale që u fut në fushë vetëm në fund të ndeshjes.

Karim Benzema has only started with Gareth Bale and Cristiano Ronaldo seven times in 21017

Tifozëria e Krishtlindjes

Tifozët e pasionuar të Real Madrid kanë krijuar një atmosferë festash duke shfaqur një banderolë të madhe me fjalët “Blanca Navidad” që do të thotë Krishtlindje të bardha. Bashkë me shprehjen ishin edhe pesë trofetë e fituar nga skuadra këtë sezon. Por Barcelona do të qeshë e fundit, të paktën këtë sezon, teksa Madrid është 14 pikë më pak dhe kanë një ndeshje të frikshme në Ligën e Kampionëve ndaj PSG-s.

Madrid fans celebrated their tropy-laden 2017 before El Clasico kicked off

Rivalë në fushë, shokë jashtë saj

Shumë legjenda të këtij sporti kanë qenë të pranishëm në “Bernabeu” për të parë supersfidën. Kaka ka pozuar me ish-sulmuesin e Barcelonës, Patrick Kluivert, bashkë me ta ishte edhe legjenda e Brazilit, Roberto Carlos. Edhe idhulli i madrilenëve Raul është parë pranë ikonës katalanase Carles Puyol. Ndërkohë Arbeola ka postuar një foto në “Bernabeu”.

The ex-Madrid man

Former Barcelona defender Carlos Puyol met with ex-Madrid striker Raul prior to kick-off

Alvaro Arberloa was back at the Bernabeu to watch the clash against Barcelona

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sabien Lilaj është shpallur futbollisti i vitit 2017. Mesfushori korçar…