Abdixhiku: Mirush Kabashi ka lënë gjurmë të pashlyeshme në skenën artistike

05 dhjetor 2023 | 15:49

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka ngushëlluar familjen Kabashi, me rastin e ndarjes nga jeta të artistit Mirush Kabashi.

Abdixhiku ka theksuar se ikona e artit shqiptar me prejardhje nga Gjakova, ka lënë gjurmë të pashlyeshme në skenën artistike.

“Një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë dhe aktori i rreth 100 roleve në teatër dhe filma, Mirush Kabashi, na la sot. Ikona e artit shqiptar me prejardhje nga Gjakova, ka lënë gjurmë të pashlyeshme në skenën artistike, duke kontribuar me pasion dhe talent të rrallë në artin shqiptar. Rolet e tij të larmishme, veçanërisht ai i Sokratit në ‘Apollogjia e fundit e Sokratit’, do të mbeten një trashëgimi e pasur për kulturën tone”, tha Abdixhiku.

“Me titujt ‘Nderi i Kombit’, ‘Artist i Merituar’ dhe ‘Mjeshtër i Madh i Punës’, Kabashi na nderoi dhe bëri krenar me kontributin e tij të jashtëzakonshëm. U prehsh në paqe ikonë e artit!”.

“Në emër të gjithë anëtarësisë së LDK-së, dhe në emrin tim personal ju shpreh ngushëllime familjes, miqve dhe të gjithë komunitetit artistik”, ka shkruar Abdixhiku në “Facebook”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi, përmes…