Akuza për tradhti brenda parlamentit ukrainas, akuzohet një anëtar

18 shtator 2023 | 13:15

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) dhe Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm kanë akuzuar një deputet të parlamentit ukrainas për tradhti të lartë pas një hetimi. Në bazë të gjetjeve të hetimit, deputeti Nestor Shufriq u akuzua për aktivitete anti-ukrainase, që përfshin “minimin e hapësirës informative”.

Shufriq akuzohet se ka bashkëpunuar ngushtë dhe ka zbatuar udhëzimet e Volodimir Sivković, një agjent i Moskës përgjegjës për koordinimin e fondeve ruse në Ukrainë.

“Detyra kryesore e Shufriqit ishte të minonte hapësirën e informacionit”, tha shërbimi i sigurisë në një deklaratë, raporton Sky News.

SBU shton se deputeti përhapi narrativat e rreme të Kremlinit se shteti ukrainas është një entitet artificial, se Ukraina dhe Rusia kanë një histori dhe se ukrainasit dhe rusët janë një popull. Kjo vepër penale dënohet me burgim deri në 15 vjet.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Çifti i shumë pëlqyer nga publiku shqiptar, Luiz e Kiara…