Anglia paralajmëron rritje të çmimeve të ushqimeve

25 maj 13:56

Bllokada ruse e porteve kyçe në Detin e Zi do të thotë se furnizimet e konsiderueshme të grurit nuk janë ende në gjendje të eksportohen, sipas analizave të fundit nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Odesa, nuk ka parë asnjë aktivitet të rëndësishëm të transportit tregtar që nga fillimi i luftës dhe përpjekjet e Ukrainës për të bërë eksporte nga toka nuk ka gjasa të zëvendësojnë kapacitetin e humbur të transportit, thanë zyrtarët britanikë.

Situata ka ushtruar presion mbi çmimet globale të ushqimeve dhe ndërprerja e vazhdueshme e transportit tregtar pritet të rrisë më tej çmimet e shumë produkteve bazë. Ukraina është një nga prodhuesit më të mëdhenj të grurit në botë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Federata e Futbollit e Kosovës njofton opinionin se biletat për…