Arrihet marrëveshja për formimin e qeverisë në Gjermani

12 janar 2018 | 10:53

Politikanët në Gjermani pas bisedimeve të shumta kane arritur një marrëveshje për formimin e qeverisë së re të udhëhequr nga koalicioni CDU-SPD.

Këto përparime hapin rrugë për nisjen e bisedimeve formale për formim e koalicionit në mes të partisë së kancelares Angela Merkel, CDU dhe ish-partnerit të tyre të koalicionit të mëparshëm SPD.

Bisedimet janë të fokusuara në dallimet sa i përket taksave dhe migracionit.

Gjermania nuk ka arritur të formoj qeverinë që nga zgjedhjet të cilat janë mbajtur në shtator të viti të kaluar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka zyrtarizoi kandidaturën…