Arrijnë në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës ‘Pfizer’

04 maj 20:46

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-Covid të llojit ‘Pfizer’, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave ‘Pfizer’ që Bashkimi Evropian dhe Austria do t’i sjellë në Kosovë.

Lajmin e ka bërë me dije Ambasada e Austrisë në Kosovë përmes një njoftimi për media.

“Ambasada Austriake në Prishtinë është shumë e gëzuar, që sot ka arritur në Prishtinë sasia e parë e 95.000 dozave të vaksinës BionTech/Pfizer, të cilat janë financuar nga Bashkimi Evropian, dhe janë siguruar nga Austria. Me 4.680 dozat që kanë arrit sot ka filluar furnizimi i Kosovës me vaksinat, të cilat do shpërndahen deri në fund të gushtit. Kjo do kontribuoj në përgatitjen e planit të vaksinimit, duke vaksinuar fillimisht personelin shëndetësor në front të parë si dhe grupet e rrezikuara”, ka njoftuar ambasada e Austrisë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Drejtori i Drejtorisë për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik në Komunen…