Avioni që fluturon me vaj gatimi kryen udhëtimin e parë nga Londra në Nju Jork

28 nëntor 2023 | 22:37

Një avion Boeing 787 Dreamliner i kompanisë amerikane Virgin Atlantic ka kryer fluturimin e parë dhe historik transatlantik të mundësuar nga karburanti i gjelbër i përbërë nga vaji i gatimit.

Avioni u nis nga aeroporti Heathrow i Londrës dhe u ul në aeroportin JFK të Nju Jorkut.

Themeluesi i Virgin Sir Richard Branson, Sekretari britanik i Transportit Mark Harper dhe shefi ekzekutiv i Virgin Atlantic Shai Weiss ishin mes pasagjerëve në fluturimin, i cili nuk transportoi udhëtarë.

“Bota gjithmonë do të supozojë se diçka nuk mund të bëhet, derisa bëhet realitet. Fryma e inovacionit po ia del dhe po përpiqet të provojë se ne mund t’i bëjmë gjërat më mirë për të mirën e të gjithëve”, tha Branson.

Ndërkohë, Sekretari britanik i Transportit u shpreh: “Fluturimi i sotëm 100% me energji Saf tregon se si ne mund të dekarbonizojmë transportin si tani ashtu edhe në të ardhmen, duke ulur emetimet e ciklit jetësor me 70% dhe duke frymëzuar gjeneratën e ardhshme për zgjidhje të gjelbërta.”

I pyetur nëse opsioni më i gjelbër do të ishte që fluturimi të mos bëhej fare, Harper i tha BBC Breakfast, se “njerëzit duan të fluturojnë dhe qeveria në Londër dëshiron që kjo të vazhdojë të bëhet në një mënyrë që përmbush dispozitat mjedisore”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Emblema e UÇK-së vendoset tek Maja e Zezë në Koshare,…