Bideni fton Republikanët t’i japin fund luftës ekonomike

08 shkurt 11:11

Presidenti amerikan Joe Biden i ka ftuar republikanët të ndihmojnë në ‘përfundimin e punës’ të për t’u ofruar familjeve punëtore, në fjalimin e tij të përvitshëm në Kongres.

Ai theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të partive për një Kongres të ndarë, ku dhoma më e ulët tash ka shumicë republikane.

Biden gjithashtu premtoi ta mbrojë sovranitetitn amerikan së fundi me përfshirjen e balonës spiune kineze.

Fjalimi i tij u cilësua si udhërrëfyes për rikandidimin e tij të pritur në vitin 2024. Fjalimi i tij prej 73 minutësh erdhi pasi vlerësimi i tij i miratimit publik qëndron në nivelin më të ulët të presidencës së tij, shkruan BBC.

Partia opozitare jep çdo vit një përgjigje për gjendjen e presidentit. Të martën mbrëma, kundërshtimi republikan u dha nga guvernatori i Arkansas, i cili akuzoi qeverinë e Biden se ishte më e preokupuar nga “fantazitë e zgjuara” sesa “realiteti i vështirë me të cilin amerikanët përballen çdo ditë”.

Biden e mbajti fjalimin para një dhome të mbushur plot dhe të ftuarve të profilit të lartë – duke përfshirë Bonon e U2 – si dhe gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë.

Mbi supin e presidentit në foltoren e Dhomës së Përfaqësuesve ishte një nga kritikët e tij më të zëshëm, kryetari republikan Kevin McCarthy.

Presidenti u rrethua nga zëvendëspresidentja Kamala Harris dhe Kevin McCarthy, kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve.

“Për miqtë e mi republikanë, nëse do të mund të punonim së bashku në Kongresin e fundit, nuk ka asnjë arsye që nuk mund të punojmë së bashku në këtë Kongres të ri”, tha presidenti, i cili më parë është akuzuar nga kundërshtarët e tij për retorikë përçarëse.

“Ne jemi këtu për të përfunduar punën!”, shtoi ai. Bideni tha gjithashtu se dy vjet pasi mbështetësit e paraardhësit të tij Donald Trump u revoltuan në Kapitolin e SHBA-së, demokracia e Amerikës ishte “e papërkulur dhe e pathyer”.

Siç ndodh ndonjëherë në fjalimet e tilla, presidenti u sulmua në pika nga ligjvënësit e opozitës.

Presidenti Biden bëri një referencë minimale në fjalimin prej 7200 fjalësh për prapësinë e politikës së jashtme që ka mbërthyer vendin ditët e fundit: një balone e dyshuar mbikëqyrëse kineze që kaloi territorin amerikan përpara se ushtria amerikane ta rrëzonte atë në brigjet e Karolinës së Jugut fundjavën e kaluar.

Presidenti tha se ishte i përkushtuar për të punuar në mënyrë konstruktive me Kinën, por paralajmëroi: “Mos bëni gabim: siç e bëmë të qartë javën e kaluar, nëse Kina kërcënon sovranitetin tonë, ne do të veprojmë për të mbrojtur vendin tonë. Dhe e bëmë.”

Republikanët kanë kërkuar të dinë pse zoti Biden priti një javë për të vepruar. Administrata e presidentit ka thënë se donte të shmangte rrezikun për civilët nga rënia e mbeturinave.

Fjalimi i zotit Biden ishte i lehtë për politikën e jashtme në përgjithësi, me Ukrainën – tema kryesore e gjendjes së tij të Bashkimit në vitin 2022 pas agresionit të Rusisë – duke u përmendur në fund të komenteve të këtij viti. Biden përsëriti se SHBA do të qëndrojë me Kievin “për aq kohë sa të duhet”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
LOS ANGELES, (Reuters) - Sulmuesi i Los Angeles Lakers, LeBron…