Britania ka 18 muaj që zhvillon bisedime sekrete me Rusinë

23 shtator 2023 | 20:30

Zyrtarët britanikë janë angazhuar në diskutime diplomatike me përfaqësuesit kryesorë të Kremlinit, në lidhje me sigurinë globale në mes të konfliktit të vazhdueshëm në Ukrainë, raporton media britanike Sky News.

Takimet e matura kanë ndodhur gjatë 18 muajve të fundit, duke u vendosur në vende të ndryshme si Vjena dhe New York-u, si pjesë e përpjekjeve diplomatike në prapaskenë.

Diskutimet janë rrotulluar kryesisht rreth shqetësimeve të sigurisë që ndikojnë si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në komunitetin ndërkombëtar, duke përfshirë tema të tilla si mungesa e grurit dhe siguria bërthamore.

Por Britania e Madhe nuk ka ndjekur në mënyrë aktive negociatat e paqes, që synojnë një zgjidhje diplomatike të konfliktit, siç konfirmohet nga një diplomat i lartë britanik që mori pjesë në disa nga këto biseda.

“Ne kemi mbajtur kontakte dhe mendojmë se është thelbësore të mbajmë një dialog të hapur gjatë luftës në Ukrainë”, tha ai.

“Ne në asnjë mënyrë nuk po ndajmë pjesë të vendit apo nuk bëjmë marrëveshje paqeje në emër të dikujt, por është shumë e rëndësishme ta mbajmë të hapur këtë linjë kontakti”.

Një zëdhënës i Zyrës së Jashtme, Commonwealth-it dhe Zhvillimit (FCDO), informoi se takimet me zyrtarët rusë janë zhvilluar vërtet, por vetëm kur ato janë konsideruar “absolutisht të nevojshme”.

Zëdhënësi hodhi poshtë gjithashtu çdo pohim që sugjeronte se këto diskutime synonin të negocionin përfundimin e konfliktit të Ukrainës, duke i konsideruar pretendime të tilla “as të besueshme dhe as të sakta”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i cili…