Çfarë ka ndodhur me Kate?! Misteri mbulon Familjen Mbretërore, a është video e krijuar nga Inteligjenca Artificiale?

26 mars 2024 | 22:06

Kate Middleton, Princesha e Uellsit u dha fund spekulimeve dhe thashethemeve të përhapura për vendndodhjen e saj kur njoftoi në një video-mesazh javën e kaluar se po i nënshtrohet kimioterapisë për kancerin dhe se është “mirë dhe bëhet më e fortë çdo ditë”.

Por teoritë e reja konspirative janë shfaqur në internet dhe pretendojnë se videoja e saj mund të ketë qenë një “deepfake e aktivizuar nga Inteligjenca Artificiale (AI)”.

Në video, Kate shihet e ulur në një stol në kopshtet e Pallatit Windsor, me lule qershie dhe daffodils (tulipanë të verdhë) në sfond. Ajo kishte veshur një pulovër me vija bardh e zi, me xhinse blu dhe flokët i kishte të lëshuara.

Megjithatë, video-mesazhi ka çuar në teori të reja konspirative në mediat sociale, duke sugjeruar se pamjet mund të kenë qenë një “deepfake e aktivizuar nga AI”, me disa përdorues që madje pyesin pse gjethet ose bari nuk lëviznin në sfond.

Agjencia e lajmeve AFP raportoi se disa përdorues të mediave sociale postuan gjithashtu një version të ngadalësuar të videos, duke thënë se ajo ishte “manipuluar në mënyrë dixhitale”. Pretendimet nuk janë verifikuar zyrtarisht.

“Dy programe të ndryshme për zbulimin e Inteligjencës Artificiale (AI) nga dy burime të veçanta. Është AI. Kënga e zogjve, bari dhe lulet nuk lëvizin kurrë. Duket e ngrohtë dhe e gjelbër në Angli për këtë periudhë të vitit. Lol”, ka shkruar një përdorues tjetër.

 

Ndërkohë, një përdorues tjetër në platformën “X” thotë se javën e kaluar kur është publikuar video-mesazhi i Kate, ai ka pasur ditëlindjen dhe ka qenë vërtet ngrohtë, ndaj sipas tij gjithçka është thjesht një teori konspirative e pabazë.

“Të premten e kaluar ishte ditëlindja ime – më e ngrohta që kam pasur ndonjëherë. Dielli shkëlqeu gjithë ditën dhe qielli ishte blu. Ditë e mrekullueshme pranvere. E diela ishte e njëjta gjë. Unë jam në veriperëndim të Anglisë”, shkruan komentuesi.

Disa të tjerë gjithashtu vunë në dyshim mungesën e një gropë në faqen e saj, e cila ka qenë e dukshme në imazhet e tjera të Princeshës. Një përdorues i mediave sociale postoi në X, “A është kjo e vërtetë apo e krijuar AI? Shikoni sfondin?”, duke aluduar se lulet dhe gjithçka tjetër pas nuk lëviz.

Shfaqen teori të reja konspirative për videon e zbulimit të kancerit të Kate Middleton (Pamja: twitter.com/bricurrently)
Shfaqen teori të reja konspirative për videon e zbulimit të kancerit të Kate Middleton (Pamja: twitter.com/bricurrently)

Pak ditë para se të publikohej video-mesazhi, gazeta Sun e Mbretërisë së Bashkuar kishte publikuar foto dhe video të Princeshës së Uellsit që dukej të ishte “e lumtur, e relaksuar dhe e shëndetshme” pranë burrit të saj në një dyqan ferme në Windsor.

Spekulimet për zhdukjen e saj u intensifikuan në fillim të këtij muaji pasi mediat kryesore tërhoqën nga publikimi një foto të Kate Middleton dhe fëmijëve të saj të publikuar me rastin e Ditës së Nënës në Mbretërinë e Bashkuar më 10 Mars, pas pretendimeve se imazhi ishte redaktuar ose krijuar nga AI.

Princesha e Uellsit kërkoi falje për “konfuzionin” në lidhje me imazhin e shpërndarë nga Kensington Palace, mes pretendimeve se fotografia ishte manipuluar.

“Ashtu si shumë fotografë amatorë, herë pas here eksperimentoj me montazhin. Doja të kërkoja falje për çdo konfuzion që shkaktoi fotografia familjare që shpërndamë dje. Shpresoj që të gjithë ata që festojnë ta kenë një festë shumë të lumtur të nënës”, tha ajo në një postim në X.

Pallati kishte publikuar një foto ku shfaqej Kate Middleton duke buzëqeshur para kamerës, ndërsa tre fëmijët e saj qëndronin rreth saj. (Foto: Reuters)
Pallati kishte publikuar një foto ku shfaqej Kate Middleton duke buzëqeshur para kamerës, ndërsa tre fëmijët e saj qëndronin rreth saj. (Foto: Reuters)

Disa “detektivë” amatorë në internet vunë re se unaza e saj e fejesës prej safiri zhduket në disa momente dhe më pas rishfaqet. Unaza është vetëm një pjesë e provave që i bën detektivët e internetit të besojnë se video mund të ishte modifikuar, ndryshuar ose të paktën të mos ishte regjistruar drejtpërdrejt.

Megjithatë, po aq përdorues dolën në mbrojtje të Middleton.

“U raportua se Kate e filmoi këtë të mërkurën me BBC – me gjasë në një studio me një ekran të gjelbër,” tha një person . “Lëreni të jetë – ne nuk kemi më ndjeshmëri si shoqëri. Ajo është një nënë e re me 3 fëmijë që ka frikë si të gjithë ne. Ndaloni ta kontrolloni atë ndërsa ajo shërohet.”

Dikush tjetër shtoi, “Drejtim i plotë. Pikërisht kështu dukej Anglia të mërkurën e kaluar kur u filmua. Dhe unaza nuk zhduket është një efekt i turbullimit të lëvizjes. Nëse do të luani detektiv, të paktën ji i saktë.”

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Udhëheqësja e delegacionit të përhershëm të Kuvendit të Serbisë në…