Çmimet për toke për Selanik, reagim i ashpër nga Kurtishaj

02 mars 2024 | 22:52

Biznesmeni i njohur, Ruzhdi Kurtishaj, ka reaguar lidhur me çmimet që po u vendosen biletave për udhëtime ditore në Greqi, me theks të veçantë në Selanik.

Përmes një postimi në Facebook, Kurtishaj thotë se është shumë e dyshimtë se si po përcaktohen këto çmime dhe po hapen kaq shpejt biznese të reja në botën e agjensioneve turistike.

Ai pyet se deri kur mund të “përballohen këto absurditete dhe çrregullime mendore të individëve apo kompanive të caktuara, që shkatërrojnë çdo gjë që është ndërtuar me shumë mund e sakrificë”.

Ky është reagimi i plotë i tij (pa ndërhyrje):

Te dashur miq,

Diteve te fundit jemi deshmitar dhe shohim laramani cmimesh e ofertash absurde nga kompani te ndryshme qe i thone vetit “Agjenci turistike” duke liruar biletat e udhetimit me autobus nga 20 euro ne 10 e deri ne 5 euro bileta kthyese Kosove Selanik Kosove, biles tash po qarkullojne ne treg si psh  “Belesh Tursit “ vetem 8 euro biletë kthyese“ e “8 marsi turist” 6 euro biletë kthyese per Selanik e plote agjenci tjera turistike ne Kosove qe po i bejen deme te madhe ketije sektori dhe po i demtojne me qellim apo pa qellim  dhe agjencite turistike serioze qe pune primare kane sherbimet e klientve she jo bartjen e mallrave te ndryshme shto ketu edhe pasojat e Covid 19 thuaja i  bartim edhe sot e kesaj dite, kjo dukuri eshte mjafte shqetsuese, thu se keta operator turistik nuk kane Shoqate qe keto probleme duhet diskutuar brenda Shoqates se transportit rrugor te udhetarve me autobus ne kuader te OEK (nese eshte tu egzistu akoma kjo shoqate qe me nje kohe ka kry pune te mdha per sektorin e transportit rrugor te udhetarve me autobus).

Me kete yrysh per konkurenc jo te ndershme dhe aspak serioze shpreh dyshimet e mia se per daten 1 Maj priten te dalin edhe agjenci tjera turistike fantome si psh “ 1 Maji Travel” apo turist qe bileten kthyese per Selanik ta kene vetem nje Euro si simbolik e festes se 1 Majit qe eshte nje abusrditet i rradhes .

“Pyetja ime eshte kjo?

Deri kur ne mund ti perballojme ketyre absurditeteve dhe çrregullimeve te individeve apo kompanive te caktuara qe e shaktrrojne çdo gje qe eshte ndertuar me shume mund e sakrifice per inate prsonale apo per shkak te mosaftesise se tyre menaxheriale per sherbime profesionale turstike.

(ne fund te fundit secili per vete e ka, kane me shkatrru veten e tyre dhe kompanite qe me shume mund i kan ndertu, kane me demtu imazhin e sektorit te udhetimeve me autobus, kan me demtu rend qytetarin e Kosove me jo sherbime profesionale.

Ne anen tjeter permes ketyre fotove dua te falenderoje stafin e mrekullueshem te Sharr Travel, Blue Travel Kosova bashke me partneret tane turistik ne Kosove Shqiperi Greqi Maqedoni e veriut etj per punen e madhe ne dhenjen sherbimet profesionale turistike.

Me nate te mire, zoti çofte me ne!

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia e Kroacisë ka kapur një pjesëtar të forcave të…