Deputetët e opozitës britanike kthehen në parlament

12 shtator 14:02

Disa deputetë të opozitës janë rikthyer në shenjë demonstrative në punë, në Westminster, me gjithë pezullimin e parlamentit britanik, pas vendimit të gjyqtarëve skocezë që e konsideruan si të paligjshëm vendimin e qeverisë së Boris Johnson për mbyllje të përkohshme të parlamentit deri më 14 tetor.

Protesta filloi me një tubim deputetësh përpara në hyrje të ndërtesës parlamentare.

Midis tyre ndodheshin edhe dy presidentë komisionesh laburistë, Hilary Benn dhe Meg Hillier si dhe udhëheqësi demokrat-liberal, Jo Swinson, të gjithë anti-Brexit.

Për më tepër, qeveria ka përsëritur gatishmërinë e saj për të mos bërë hapa pas dhe të mos mbledhë Dhomat, para vendimit përfundimtar të Gjykatës Supreme për ankesën kundër akt-vendimit skocez.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Portieri gjerman, Bernd Leno është i bindur që Arsenali është…