Dorëzohen në prokurori emrat e 700 serbëve që dyshohet se kryen krime në Kosovë

12 dhjetor 14:08

Përfaqësueset e Grupit të shoqërisë civile për grumbullimin e dëshmive për krime lufte dhe përgatitjen e kallëzimeve penale kundër kriminelëve serbë gjatë luftës së viteve 1998/99, për herë të tetë kanë dorëzuar kallëzime penale kundër kriminelëve serbë, në Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, Departamenti për krime lufte.

Kryetarja e këtij grupi, Shkëndije Hoda së bashku me Mevlyde Saraqi dhe përfaqësueset tjera të mërkurën kanë dorëzuar në prokurori edhe mbi 700 emra të serbëve që dyshohet se kryen krime gjatë luftës në Kosovë.

“Janë dorëzuar kallëzime penale me dosje sekrete serbe që kanë vepruar në periudhën e luftës 1998-1999 në Kosovë. Bashkë me këto janë dorëzuar   edhe mbi 700 emra te pjesëtarëve serbë kriminel që kanë marr pjesë në lufte në Komunën e Gjakovës”, ka thënë Hoda për portalin “Arbresh.info”.

Po ashtu ky grup ka dorëzuar edhe një letër Qeverisë së Kosovës duke kërkuar ndalimin e hyrjes së serbëve në Kishën Ortodokse më  6 janar 2019.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ousmane Dembele nuk do të largohet nga Barcelona në janar.…