E thotë Vuçiqi: “Javën e ardhshme Kosova hyn në procedurë për anëtarësim në Këshillin e Evropës”

27 tetor 14:37

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq tha se pret që Kosova javën e ardhshme të hyjë në procedurën e pranimit në Këshillin e Evropës.

“Kjo merr kohë disa muaj, por ju e keni të qartë se cili do të jetë rezultati”, tha Vuçiq në një adresim për media.

I pyetur se sa hapësirë ​​ka për Serbinë, ai deklaroi:

“Pasojat më janë paraqitur. Po flasim për pasoja të rënda për Serbinë. Pozicioni ynë është i tillë që hapësira jonë është e kufizuar me mikronë. Dhe qëllimisht na futën në qoshe”, tha ai,, shkruan N1info.

Serbia, përsërit ai, nuk ka ku të shkojë tjetër.

“Por është më mirë të jetosh si një skifter për një ditë sesa si një mi për një mijë. Serbia nuk ka ku të shkojë, ne kemi pas vetes Kartën e OKB-së, të drejtën ndërkombëtare publike si mjetin e vetëm të cilit mund t’i referohemi, bisedimet, dëshirën për zgjidhje kompromisi. Dhe gjithçka tjetër bëjnë ata. Le të urdhërojnë. Nuk kemi hapësirë, por kur nuk ke ku të shkosh… E di, kemi në historinë serbe, beteja e Cerskës ishte, Kolubarska, gjithsesi, një korrier vjen te Zhivojin MIšić dhe i thotë: ‘Lajm i keq gjeneral’. ‘Çfarë është lajmi i keq’? “Ne jemi të rrethuar nga të gjitha anët”. Dhe Mishiq thotë: “Ky është një lajm i mirë, nuk mund të humbasim, ne po gjuajmë në të gjitha drejtimet”, tha presidenti i Serbisë.

Dhe theksoi: Ata nuk na dhanë mundësinë për të pranuar asgjë, fjalë për fjalë asnjë. Po të na kishin dhënë ndonjë shans do mbaheshim për diçka, nuk na dhanë mundësi”, përfundoi ai.

Vuçiq tha gjithashtu se në seancën e Këshillit të Sigurisë Kombëtare është diskutuar edhe për planin franko-gjerman dhe se brenda 24 orëve do të dërgohet një përgjigje, transmeton Klankosova.tv.

“Ka gjëra që nuk mund t’i pranojmë, ne i kemi njoftuar tashmë për këtë, por nuk do të flisja për këtë tani”, përfundoi ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bashkimi Evropian edhe një herë ka përsëritur thirrjen ndaj Kosovës…