Ekonomia e Rusisë “do të vdesë” në dimër

28 shtator 22:28

Në shtatë muajt që kur Rusia sulmoi ushtarakisht Ukrainën, disa kanë argumentuar se sanksionet ndërkombëtare të vendosura kundër Rusisë nuk ishin mjaftueshëm të forta, pasi rusët vazhduan të udhëtonin, të bënin pazar, të festonin – dhe në përgjithësi të bënin një jetë normale.

Tani, një veprim i presidentit rus, Vladimir Putin, mund të jetë katalizatori që sjell luftën në shtëpi për rusët dhe e zhyt ekonominë në një katastrofë të vërtetë.

Ditë më parë, Putini njoftoi një mobilizim “të pjesshëm” duke urdhëruar 300 mijë burra të aftë të moshës 18 deri në 30 vjeç në rezervat ushtarake për të luftuar në Ukrainë, duke shkaktuar protesta të gjera në gjithë vendin.

Ditët në vijim policia ruse arrestoi mbi 2 mijë qytetarë për protestë dhe dhjetëra mijëra rusë tani janë larguar nga vendi për të shmangur draftin.

Tani, ekonomisti rus, Vladislav Inozemtsev, drejtor i institutit kërkimor me qendër në Moskë, Qendra për Kërkime mbi Studimet Post-Industriale, po paralajmëron se mobilizimi i Putin do të ketë “pasoja vërtet katastrofike”, duke përfshirë vdekjen e ekonomisë ruse dhe rënien e regjimit të Putin.

Përpara dekretit të mobilizimit të Putin, Inozemtsev ishte dakord me parashikimet se PBB-ja e Rusisë do të bjerë rreth 4-5 për qind këtë vit. Por tani ai beson se PBB-ja e Rusisë do të bjerë shumë në tetor dhe muajt e ardhshëm”./Reuters

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rrjedhjet e metanit po shfaqen si një kërcënim kryesor për…