Erdogan e pret në takim Von der Leyen por nuk ndan karrige për të!

07 prill 17:28

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua të martën me dy presidentët e Bashkimit Europian, por një moment i vështirë kur gruaja mes tyre mbeti në këmbë shkaktoi pak trazira diplomatike.

Një video e udhëheqësve të mbledhur në një dhomë zbukurimi takimesh në Ankara, tregoi Erdogan dhe Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel duke u vendosur në karrige të destinuara për ta, ndërsa Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dukej e pasigurt se ku pritej të ulej, njofton Klan Kosova.

Von der Leyen qëndroi duke i vështruar ata të dy, bëri gjest me dorën e saj të djathtë dhe duket se reagon me “um” ose “ehm”.

Në fund të fundit asaj iu ofrua një shtrat ngjyrë bezhë rreth 12 metra larg përballë Ministrit të Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu, i cili zë një gradë me status më të ulët në protokollin tipik diplomatik.

Von der Leyen “ishte befasuar qartë dhe kjo është diçka që ju mund ta shihni nga video”, tha zëdhënësi i saj Eric Mamer të mërkurën, duke konfirmuar pakënaqësinë e shefes së tij që është gruaja e parë që mban këtë rol.

Ajo “duhej të ishte ulur në të njëjtën mënyrë si presidentja e Këshillit Evropian dhe presidenti turk”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Llapi e fitoi gjysmëfinalen e parë kundër Prishtinës në stadiumin…