Erdogani: Forcat e mbështetura nga Turqia kanë marrë nën kontroll qytetin Afrin

18 mars 17:25

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka njoftuar se forcat e mbështetura nga shteti turk kanë marrë nën kontroll qytetin sirian Afrin, pas dy muajsh ofensivë kundër milicisë kurde të Sirisë.

Një zëdhënës i forcave rebele siriane, që mbështeten nga Turqia, ka thënë se forcat kanë hyrë në Afrin, ndërsa forcat kurde të YPG-së janë tërhequr nga qyteti.

Ankaraja i konsideron forcat kurde në Afrin si terroriste, për shkak të lidhjeve të tyre me kryengritësit kurdë brenda Turqisë.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, ka thënë se luftëtarët sirianë kanë hyrë në Afrin, pasi janë ndihmuar përmes sulmeve ajrore nga Turqia.

Mijëra banorë janë larguar nga kjo zonë ditëve të fundit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë, nesër (e hënë)…