A është e kopjuar edhe logoja tjetër e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës? (Foto)

13 janar 2018 | 21:30

Këshilli Organizativ për Shënimin e 10 vjetorit të Pavarësisë ka përzgjedhur një logo të re, pas shqetësimeve të shfaqura në publik, se logoja e parë ishte plagjiaturë, pasi që ngjante me një agjenci turistike në Gjermani.

Pas debatit që u bë për logon e parë, Presidenca e Kosovës e anuloi dhe u shpall një tjetër.

Por, siç duket edhe logoja e dytë e bërë për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, është e ngjashme me logon e partisë, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI).

Në kongresin e BDI-së, në vitin 2015, ishte përdorur pikërisht logoja që tani Presidenca e Kosovës, ka përzgjedhur për 10 vjetorin e Pavarësisë.

Kjo logo ishte përzgjedhur si dizajn për Medaljen Presidenciale të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë, por Këshilli Organizativ ka vendosur që ajo jetë edhe logoja zyrtare e tërë manifestimeve./Telegrafi/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në disa rreshta të librit “Drenica djep i UÇK’së dhe…