“Facebook” me orë inteligjente për të dhënat shëndetësore të përdoruesve të saj

15 shkurt 14:12

Rrjeti social po planifikon një orë inteligjente të pajisur me sensorë mjekësorë. “Facebook” dëshiron të zhvillojë orën e vet inteligjente që mund të përdoret për komunikim, por gjithashtu ka ndërtuar një numër të sensorëve të fitnesit dhe shëndetit.

Sipas një raporti nga mediumi amerikan “The Information”, ora do të shitet në vitin 2022 dhe do të përdorë sistemin operativ Android Wear OS. Deri më tani, “Facebook” nuk ka pranuar të komentojë.

Nuk është sekret që rrjeti social dëshiron të jetë më i pranishëm me pajisjet e veta në të ardhmen. Përpjekjet e mëparshme për të sjellë një telefon inteligjent “Facebook” në treg kanë dështuar.

Kompania ka qenë më e suksesshme me kufjet e saj VR nga prodhuesi Oculus. Syzet AR janë gjithashtu në zhvillim.

Pyetja mbetet nëse përdoruesit tani dëshirojnë t’ia besojnë të dhënat e tyre shëndetësore rrjetit, i cili ka rënë në mosrespekt në vitet e fundit për shkak të trajtimit të të dhënave dhe politikës së tij të përgjithshme të informacionit.

Tregu është gjithashtu mjaft konkurrues: Përveç “Apple”, prodhuesit aziatikë si “Samsung” dhe “Xiaomi” janë të përfaqësuar fuqimisht./lexo.al/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka mbledhur kryesinë e partisë,…