Finlanda dhe Suedia përfundojnë negociatat për anëtarësimin në NATO, sot nënshkruajnë protokollin

05 korrik 00:20

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka përfunduar negociatat me Suedinë dhe Finlandën për pranimin e tyre.

Lajmi u raportua nga shërbimi për shtyp i NATO-s të hënën e 4 korrikut.

“Finlanda dhe Suedia kanë përfunduar negociatat e anëtarësimit në selinë e NATO-s në Bruksel, siç u ra dakord javën e kaluar nga liderët e vendeve në samitin në Madrid. Të dy vendet kanë konfirmuar zyrtarisht dëshirën dhe aftësinë e tyre për të përmbushur detyrimet e tyre politike, ligjore dhe ushtarake si Anëtarët e NATO-s”, thuhet në komunikatën zyrtare.

Delegacioni i Finlandës u kryesua nga ministri i Punëve të Jashtme Pekka Haavisto dhe ministri i Mbrojtjes Antti Kaikkonen, Suedia – ministrja e Punëve të Jashtme Ann Linde.

Të martën e 5 korrikut, vendet do të nënshkruajnë protokollet e anëtarësimit. Ato më pas do t’u transmetohen të gjitha vendeve anëtare për ratifikim në përputhje me ligjet e tyre kombëtare.

Kujtojmë se Finlanda dhe Suedia bashkërisht paraqitën aplikime historike për t’u anëtarësuar në NATO më 18 maj.

Për Finlandën, kjo përfundon shumë dekada, dhe për Suedinë – rreth 200 vjet neutralitet.

Vendimi për të pranuar të dyja vendet tashmë në samitin e qershorit në Madrid ishte në pikëpyetje deri në fund për shkak të vetos së Turqisë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nga Enrico Franceschini Lufta e Tretë Botërore mund të shpërthejë…