Fjalët e para të kryeministrit të ri të Greqisë

07 korrik 23:58

Kryeministri i ri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka dalë përpara popullit për t’i falenderuar për besimin që i dhanë në zgjedhjet e së dielës.

Në fjalimin e fitores, ai tha se do të jetë kryeministri i të gjithë grekëve. “Unë do të jem kryeministër i të gjithë grekëve dhe do të punojë shumë për të bindur bashkëqytetarët që nuk na mbështesin. Jam plotësisht i vetëdijshëm për përgjegjësinë kombëtare. Unë qëndroj modeste kundër aktgjykimit popullore “, ka deklaruar kreu i Demokracisë së Re. “Ne jemi shumë pak për të qëndruar të ndarë,” tha ai.

Më tej shtoi se “shoqëria dha një mesazh të qartë në favor të rritjes, krijimit të vendeve të punës dhe sigurisë” dhe se “transparenca dhe meritokracia do të kthehen në Greqi dhe zëri i vendit tonë në Evropë do të forcohet”.

“Dhe nesër qielli do të jetë më i ndritshëm dhe dielli do të shkëlqejë. Një ditë e re po ndodh për vendin tonë”, mbylli fjalimin Mitsotakis.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pas debatit që bënë Isa Mustafa dhe Pal Lekaj në…