Franca tërheq familjet e diplomatëve nga Irani

12 prill 2024 | 21:11

Franca ka urdhëruar evakuimin e familjeve të diplomatëve nga Irani, pasi një sërë vendesh janë paralajmëruar kundër udhëtimit në rajon mes frikës në rritje se Teherani mund të kryejë një sulm hakmarrës ndaj Izraelit, ose interesave izraelite në ditët në vijim.

Franca, Britania e Madhe, Kanadaja dhe Australia lëshuan të gjitha njoftime, duke paralajmëruar kundër udhëtimit në Izrael. SHBA-të kufizuan udhëtimin për diplomatët amerikanë dhe familjet e tyre në Izrael, duke i ndaluar punonjësit atje që të udhëtojnë në pjesë të mëdha të vendit nga një “bollëk kujdesi”.

Linja ajrore gjermane Lufthansa zgjati një pezullim të përkohshëm të fluturimeve për dhe nga Teherani deri të shtunën.

Irani ka kërcënuar me hakmarrje kundër Izraelit lidhur me një sulm ndaj konsullatës iraniane në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy gjeneralë, duke shkaktuar frikën se një klimë tashmë e paqëndrueshme në Lindjen e Mesme mund të përhapet shpejt më tej.

Izraeli ka thënë se po forcon mbrojtjen ajrore dhe ka ndërprerë lejen për njësitë luftarake. Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian, tha vonë të enjten se kishte marrë telefonata nga ekuivalentja e tij gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologët e saj britanikë dhe australianë.

Në paralajmërimin e saj të fortë të premten, ministria e jashtme franceze këshilloi qytetarët të mos udhëtojnë në Iran, Liban, Izrael dhe territoret palestineze dhe tha se nëpunësit civilë francezë tani u ndalohet të kryejnë çdo mision atje.

Në një deklaratë në platformën e mediave sociale X, shtoi se të afërmit e diplomatëve me bazë në Iran do të kthehen në Francë.

Këshillat pasuan një raport në Wall Street Journal se Izraeli po përgatitej për perspektivën e një sulmi nga Irani, ndoshta brenda kësaj fundjave.

Një zyrtar amerikan i tha botimit se raportet e inteligjencës amerikane tregojnë tani një sulm hakmarrës iranian “ndoshta në tokën izraelite” në kundërshtim me interesat izraelite diku tjetër, duke shtuar se sulmi mund të vijë brenda 24 deri në 48 orë.

I njëjti raport citoi një individ të informuar nga udhëheqja iraniane duke thënë se asnjë vendim përfundimtar nuk ishte marrë nga Teherani.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, më vonë njoftoi se Izraeli do të kryente një vlerësim sigurie të përgatitjeve të raportuara iraniane për një sulm.

Ndërsa analistët fillimisht kishin spekuluar se Irani mund të mos nxitonte në një përgjigje, shqetësimi është rritur në dy ditët e fundit mbi potencialin për konflikt të drejtpërdrejtë midis Iranit dhe Izraelit pas vitesh konflikti ndërmjet dy armiqve.

Të mërkurën Joe Biden tha se Irani po kërcënonte një “sulm të rëndësishëm” kundër Izraelit dhe tha se Washingtoni do të bënte gjithçka që mundej për të mbrojtur sigurinë e Izraelit.

Komentet e Biden nga ana e tyre pasuan një fjalim televiziv nga udhëheqësi iranian duke thënë se sulmi në Damask ishte i barabartë me një sulm ndaj vetë Iranit. “Kur ata sulmuan zonën tonë të konsullatës, ishte sikur ata sulmuan territorin tonë”, tha Ayatollah Ali Khamenei. “Regjimi i keq duhet të ndëshkohet dhe do të dënohet”.

Ushtria izraelite tha se ishte plotësisht e përgatitur për çdo sulm. Izraeli ishte “në gatishmëri dhe shumë i përgatitur për skenarë të ndryshëm, dhe ne po e vlerësojmë vazhdimisht situatën”, tha zëdhënësi i IDF, Daniel Hagari në një konferencë për shtyp. “Ne jemi gati për sulm dhe mbrojtje duke përdorur një sërë aftësish që ka IDF dhe gjithashtu gati me partnerët tanë strategjikë”.

Sipas raporteve në mediat izraelite, IDF beson se Irani ose një nga përfaqësuesit e tij ka më shumë gjasa të përpiqet të godasë një objektiv ushtarak dhe jo qendra civile, megjithëse disa vende si Kirya, selia e mbrojtjes së Izraelit në Tel Aviv, ndodhen në qendrat e qyteteve pranë qendrave tregtare, zyrave dhe restoranteve.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një sulm masiv me dronë kamikaz është duke ndodhur këtë…