Galaxy Watch 4 dhe Galaxy Watch 4 Classic: Rimodelim i përvojës së Smartwatch

12 gusht 11:27

Seria Galaxy Watch4 siguron një grup të veçorive shëndetësore, një OS dhe UI krejt të re dhe performancë të përmirësuar të hardware

Samsung Electronics zbuloi sot Galaxy Watch4 dhe Galaxy Watch4 Classic – duke shënuar një epokë të re për inovacionin e orëve inteligjente. Ato janë orët e para inteligjente që kanë funksionin e ri Wear OS™ Powered by Samsung, të ndërtuar së bashku me Google ™, dhe janë të pajisura me One UI Watch, ndërfaqja e përdoruesit më intuitive e Samsung deri më tani. Seria Galaxy Watch4 është e përforcuar me performancë të avancuar të hardware-it dhe ofron një përvojë përdoruesi më të qetë dhe me të lidhur se kurrë më parë. Këto pajisje të reja janë ridizajnuar plotësisht për t’u siguruar konsumatorëve mjetet më të mira për të menaxhuar mirëqenien e tyre.

“Ne kemi parë një rritje të jashtëzakonshme të serisë Galaxy Watch pasi konsumatorët kanë zbuluar përfitimet shëndetësore dhe komoditetin e këtyre paisjeve,” tha Dr. TM Roh, President dhe Shef i Komunikimeve Mobile, Samsung Electronics. “Ne e kuptojmë që rruga drejt mirëqenies është e ndryshme për të gjithë, kështu që ne ndërtuam një grup të fuqishëm të veçorive të shëndetit dhe mirëqenies për t’u dhënë njerëzve një kuptim më të thellë dhe më ndihmues të gjendjes së tyre të përgjithshme shëndetësore.”

Kompleti më i avancuar i Samsung i funksioneve të Shëndetit dhe Mirëqenies

Galaxy Watch4 është i pajisur me sensorin novator të Samsung, BioActive, i cili ka një dizajn më të vogël dhe më kompakt që nuk heq vëmendjen nga saktësia e matjes. Ky sensor i ri 3 në 1 përdor një çip të vetëm për të drejtuar me saktësi tre sensorë të fuqishëm të shëndetit- Optical Heart Rate, Electrical Heart dhe Bioelectrical Impedance Analysis  -kështu që përdoruesit mund të monitorojnë presionin e gjakut   , të zbulojnë një rrahje zemre    të parregullt AFib që mat nivelin e oksigjenit në gjak , dhe, për herë të parë, llogarit përbërjen e trupit . Mjeti ynë i ri i matjes së përbërjes së trupit përfshin matje kryesore si muskujt skeletorë, shkalla metabolike bazë, uji i trupit dhe përqindja e yndyrës në trup. Në rreth 15 sekonda, sensori i orës tuaj do të kapë 2,400 pikë të dhënash.

Këto orë inteligjente vijnë me një sërë veçorish Wellness për të ndjekur aktivitetet tuaja të përditshme dhe për të qëndruar të motivuar për tu bërë më të mirët. Zgjidhni nga një gamë e gjerë stërvitjesh të drejtuara, shijoni sfidat në grup me miqtë dhe familjen tuaj, ose krijoni një palestër në shtëpi duke lidhur Galaxy Watch4 me Samsung Smart TV, ku numërimi i kalorive dhe matjet e rrahjeve të zemrës shfaqen në ekran për  një gjurmimin më të lehtë . Dhe kur të jeni gati për të pushuar, seria Galaxy Watch4 ofron pamjen tonë më të plotë të modeleve tuaja të gjumit deri më tani, me më shumë detaje se më parë . Smartphone-i juaj  zbulon tingujt e gërhitjeve  tuaja, ndërsa ora juaj inteligjente mat nivelin e oksigjenit në gjak kur flini  .

Përvoja e fundit mobile, me One UI Watch dhe Wear OS Powered by Samsung

Thjeshtësia, lehtësia dhe efikasiteti janë shenja dalluese e platformës së Galaxy smartwatch-dhe me markën e re One UI të Samsung, dhe Wear OS Powered by Samsung, ne i kemi bërë smartwatch-t dhe përvojën Galaxy edhe më të përsosur. Me One UI Watch, aplikacionet e përputhshme instalohen automatikisht në orën tuaj kur shkarkohen në telefonin  . Auto Switch   siguron që kufjet tuaja të kalojnë zërin midis telefonit dhe orës tuaj, në varësi të përdorimit. Ju gjithashtu mund të kontrolloni pa mundim përvojën tuaj në celular me Bixby voice , bezel dhe Gesture Controls. Lëvizni parakrahun tuaj lart e poshtë dy herë për të marrë thirrje dhe rrotulloni kyçin e dorës dy herë për t’i refuzuar ato – ose për të hequr njoftimet dhe alarmet.

Seria Galaxy Watch4 është gjithashtu brezi i parë i orëve inteligjente që kanë Wear OS Powered by Samsung – një platformë e re. E ndërtuar nga Samsung dhe Google, kjo platformë e përparuar ju lejon të futeni në një ekosistem të gjerë direkt nga kyçi juaj-me aplikacione të njohura të Google  si Google Maps dhe shërbime të dashura Galaxy  , si Samsung Pay, SmartThings dhe Bixby. Platforma e re gjithashtu përfshin mbështetje për aplikacionet kryesore të palëve të treta , si adidas Running, Calm, Strava dhe Spotify të disponueshme nga Google Play. Së bashku me hardware-in  tonë të avancuar dhe ndërfaqen edhe më intuitive të përdoruesit, ju mund të shijoni përvoja të integruara të qeta dhe të përshtatshme me Galaxy Watch4. Për shembull, busulla jonë e zgjeruar e integruar punon së bashku me Google Maps për ta bërë më të lehtë eksplorimin e një zone të re.

Sjellim një performancë të fuqishme direkt në dorën tuaj

Kjo përvojë e jashtëzakonshme mbështetet nga zhvillimet serioze të hardware-it, përfshirë procesorin e përmirësuar, ekranet më të pasura dhe kujtesën e zgjeruar. Seria Galaxy Watch4 mburret me procesorin e parë 5nm në një Galaxy Watch – me 20% CPU më të shpejtë dhe 50% më shumë RAM, dhe një GPU 10 herë më të shpejtë se gjenerata e mëparshme. Kjo do të thotë që rrotullimi dhe kryerja e shumë detyrave në serinë Galaxy Watch4 është e qetë dhe pa mundim. Ne gjithashtu ngritëm rezolucionin në ekran, deri në 450 x 450 pixels  , kështu që pamjet vizuale janë më të qarta dhe më të dallueshme. Dhe me një memorie mbresëlënëse 16 GB, do të keni hapësirë të mjaftueshme për të shkarkuar dhe ruajtur aplikacionet, muzikën dhe fotot tuaja të preferuara – me besimin se janë të sigurta, falë platformës së sigurisë Knox të Samsung.

Udhëheqja e Samsung në teknologjinë eSIM u mundëson përdoruesve të gëzojnë lirinë e të qenit në gjendje të lënë telefonin e tyre pas, duke ditur që smartwatche-i i tyre automatikisht do të sinkronizohet dhe do të mbushë boshllëkun . Ne gjithashtu e dimë se një bateri e besueshme është thelbësore për orën inteligjente. Ju mund të keni deri në 40 orë  jetëgjatësi të baterisë, edhe pse ai mbështet procesorin më të shpejtë, ekran me rezolucion më të lartë, memorie të zgjeruar dhe veçori më të sofistikuara të shëndetit. Dhe kur keni nevojë për më shumë, 30 minuta karikim siguron deri në 10 orë bateri.

Çmimet dhe Disponueshmëria

Galaxy Watch4 dhe Galaxy Watch4 Classic janë të disponueshëm për shitje me pakicë duke filluar nga 27 gusht. Të dy orët shfaqin një siluetë të shkëlqyeshme, ikonike, me kuti më të hollë se gjeneratat e mëparshme-dhe një larmi rripash   dhe watch faces që mund të personalizohen, kështu që ora juaj do të jetë unike si ju.

Galaxy Watch4-opsioni ynë modern, minimalist i krijuar për përdorim të gjithanshëm gjatë gjithë ditës-do të vijë në 40mm me çmimin 269 Eur dhe 44mm me çmimin 299 Eur.  Në nisje, varianti 40 mm do të jetë i disponueshëm në ngjyrë të zezë,të  argjendtë dhe rozë, ndërsa varianti 44 mm do të ofrohet në të zezë,të argjendtë dhe një ngjyrë të gjelbër.

Për ata që kërkojnë një dizajn premium të orës inteligjente me, Galaxy Watch4 Classic do të jetë në dispozicion në variantet 42 mm me çmimin 369 Eur  dhe 46 mm  me çmimin 419 Eur,  në  ngjyrë të zezë dhe të argjendtë.

Për të mësuar më shumë për Galaxy Watch 4  dhe Galaxy Watch4 Classic, ju lutem vizitoni:

Galaxy Watch4: https://www.samsung.com/al/watches/galaxy-watch/galaxy-watch4-silver-bluetooth-sm-r870nzsaeuf/

Galaxy Watch4 Classic: https://www.samsung.com/al/watches/galaxy-watch/galaxy-watch4-classic-black-bluetooth-sm-r890nzkaeuf/

Galaxy Watch4 & Galaxy Watch4 Classic Specifikimet e produkteve

Galaxy Watch4  Galaxy Watch4 Classic

Ngjyra   – 44mm: E zezë, E gjelbër, E argjendtë

– 40mm: E zezë, Rozë e artë, E argjendtë – 46mm: E zezë, E argjendtë

– 42mm: E zezë, E argjendtë

Dimensioni

& Pesha

Kasë alumini

– 44mm: 44.4 x 43.3 x 9.8 mm, 30.3g

– 40mm: 40.4 x 39.3 x 9.8 mm, 25.9g – Kasë çeliku

– 46mm: 45.5 x  45.5 x 11.0 mm, 52g

– 42mm: 41.5 x 41.5 x 11.2 mm, 46.5g

Ekrani    – 44mm: 1.4″ (34.6mm) 450×450 Super AMOLED, Full Color Always On Display, Corning® Gorilla® Glass with DX+

– 40mm: 1.2″ (30.4mm) 396×396 Super AMOLED, Full Color Always On Display, Corning® Gorilla® Glass with DX+ – 46mm: 1.4″ (34.6mm) 450×450 Super AMOLED, Full Color Always On Display, Corning® Gorilla® with Glass DX

– 42mm: 1.2″ (30.4mm) 396×396 Super AMOLED, Full Color Always On Display, Corning® Gorilla® with Glass DX

Procesori             Exynos W920 Dual Core 1.18GHz (5nm Procesor)

Memorja             1.5GB RAM + 16GB hapsirë e brendshme

Bateria  44mm/46mm: 361mAh, 40mm/42mm: 247mAh (typical)

WPC-based wireless charging

OS          Wear OS Powered by Samsung

UI           One UI Watch 3

Sensorët              Samsung BioActive Sensor (Optical Heart Rate + Electrical Heart + Bioelectrical Impedance Analysis), Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor

Lidhja    LTE , Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4+5GHz, NFC, GPS/Glonass/Beidou/Galileo

Qëndrueshmëria             5ATM + IP68 / MIL-STD-810G

Pajtueshmëria  Android 6.0 ose më e lartë dhe me më shumë se 1.5GB of RAM

※ Të gjitha funksionalitetet, veçoritë, specifikimet dhe informacionet e tjera të produktit të ofruara në këtë dokument duke përfshirë, por pa u kufizuar, përfitimet, modelin, çmimet, përbërësit, performancën, disponueshmërinë dhe aftësitë e produktit mund të ndryshojnë pa paralajmërim.

※ Disa veçori mund të mos jenë të disponueshme në pajisjet jo-Samsung. Pajisjet e pajtueshme mund të ndryshojnë sipas tregut, operatorit ose markës së pajisjes.

※ Google, Google Play, Google Maps dhe Wear OS janë marka tregtare të Google LLC.

 

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar të pranojë aplikimet…