Gashi: Po punojmë që stadiumi i Prishtinës të jetë i gatshëm në qershor

04 prill 18:36

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Kujtim Gashi, i shoqëruar nga kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, dhe zyrtarë të UEFA-së, vizituan stadiumin e Prishtinës për të parë nga afër ecurinë e zhvillimeve të punimeve që po bëhen në këtë stadium.

Punët që po zhvillohen në stadiumin e Prishtinës janë në përputhje të plotë me standardet e parapërcaktuara nga UEFA dhe FIFA dhe ato do përfundojnë në fillim të muajit qershor.

Ministri Gashi deklaroi se ndodhet në stadium për të parë nga afër ecurinë e punimeve të zhvilluara deri më tani dhe për të rikonfirmuar fuqishëm përkushtimin e ti si ministër që në qershor të këtij viti stadiumi i Prishtinës të jetë në funksion të zhvillimit të aktiviteteve sportive.

“Ne që nga marrja e përgjegjësisë për ta drejtuar MKRS-në, kemi qenë të përkushtuar që përveç përmirësimit të infrastrukturës ligjore në sferën sportive të angazhohemi maksimalisht edhe në përmirësimin e infrastrukturës fizike nëpër të gjitha stadiumet sportive, me qëllim që ato të jenë në përputhje të plotë me kriteret dhe standardet e kërkuara nga autoritet ndërkombëtare sportive”, është shprehur ministri Gashi.

Fadil Vokrri, kryetar i FFK-së, tha se ndihet jashtëzakonisht i lumtur që nga ana e ministrit Gashi ka gjetur përkrahjen e plotë jo vetëm në mbështetjen e federatës që udhëheq ai por edhe në zhvillimin e politikave progresive për përmirësimin dhe avancimin e të gjitha veprimtarive sportive në vendin tonë.

Stadiumi i Prishtinës pritet që të inaugurohet në fillim të muajit qershor, me ç’rast do të zhvillohet një ndeshje e testuese e trenit sportive me një ndeshje miqësore.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj,…