Gjermania pro shtyrjes së Brexit-it, Franca kërkon të përfshijë kushte

10 prill 2019 | 11:30

Gjermania dhe fuqitë e tjera të Bashkimit Evropian do të pranojnë kërkesën e Kryeministres Theresa May për një shtyrje tjetër të Brexit, por Presidenti francez Emmanuel Macron do të kërkojë të kufizojë ndikimin e Britanisë, ndërsa po përpiqet të largohet.

Në një shenjë se sa larg kriza trevjeçare e Brexit ka pushtuar fuqinë britanike, May “ngeci” në Berlin dhe Paris të martën, për t’u kërkuar kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit francez Macron që të lejojnë ekonominë e pestë më të madhe në botë, të shtyjë për herë të dytë daljen.

Më shumë se një javë pasi Mbretëria e Bashkuar fillimisht duhej të largohej, May, kryeministrja britanike më e dobët në një brez, ka pranuar se ka frikë se Brexit nuk mund të ndodhë kurrë, pasi ajo lufton për të ratifikuar një marrëveshje në një parlament të ndarë.

Pas premtimit të saj për të dhënë dorëheqjen, sërish nuk arriti të miratojë marrëveshjen, ndaj May filloi bisedimet e krizës me Partinë Laburiste të opozitës, me shpresën për të thyer bllokimin vendas përpara datës së daljes më 12 prill.

Një zyrtar tjetër i BE-së i përfshirë me Brexit tha se një zgjatje ishte shumë e mundshme pasi asnjë fuqi europiane nuk donte kaosin që ata kishin frikë se një dalje pa-marrëveshje do të sillte në tregjet financiare dhe ekonominë e BE-së, prej 16 trilionë dollarësh./javanews/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Udhëheqësit e dy Komiteteve të Senatit amerikan, atij për Marrëdhëniet…