Gjilasi për demonstratat e vitit 1981: S’mund ta ndalni lëvizjen nacionale shqiptare

01 prill 2024 | 09:37

Dikur ishte një nga njerëzit më të fuqishëm të komunistëve të Jugosllavisë, e shumë shpejtë disidenti më i madh jugosllav.

Është ky malazezi Millovan Gjilasi (1911-1995), babai i të cilit kishte gisht në vrasjen e Isa Boletinit dhe që e mbante si trofe armën e tij. Babai i tij pastaj vritet nga një drenicas, me urdhër të patriotit Mehmet Gradita.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Turner, tha…