Greta Thunberg: Nuk blej asnjëherë rroba të reja, m’i japin familjarët, miqtë, shokët e klasës

04 nëntor 08:45

Greta Thunberg tregoi se nuk ka frikë nga asgjë, madje as nga superfuqia e industrisë së modës dhe këtë e zbuloi edhe një herë përmes intervistës së saj me ELLE UK.

Aktivistja suedeze mori pjesë në “Ask Me Anything: The Celebrity Edition”, një rubrikë e Elle , në të cilën secili i ftuar merr pyetje nga të famshëm të ndryshëm. Greta Thunberg iu përgjigj pyetjeve të bëra nga Amanda Gorman, Malala Yousafzai dhe shumë të tjerë.

Përpara publikimit të librit të saj të parë, Libri i Klimës, i cili u publikua më 27 tetor, ajo donte të fliste si për zakonet e saj personale ashtu edhe për modën etike. “Për fat të keq, unë shikoj rrallë shfaqje televizive sepse nuk kam kohë, por për t’u çlodhur dëgjoj shumë muzikë, bëj shëtitje të gjata…”, tha ajo në përgjigje të pyetjes së Yousafzait se si i pëlqen të relaksohet. “Edhe unë lexoj shumë… dhe kërcej!”

Në lidhje me modën, ajo tha:

“Mendoj, pak a shumë, shumica e njerëzve e dinë se moda e shpejtë është shumë e dëmshme për mjedisin, por shumë njerëz duket se mendojnë se ka shumë njerëz në industrinë e modës që përpiqen të jenë më të mirë dhe më të qëndrueshëm. Kur, në fakt, nuk është kështu. Ata e përdorin atë për t’i bërë njerëzit të mendojnë se po bëjnë diçka të mirë për mjedisin. Ne duhet të largohemi nga kjo pikëpamje e planetit dhe e gjërave. Ne vazhdimisht po i marrim gjërat në vend që t’i hedhim ato.”

Nëse pyesni veten se si ajo vetë përpiqet të zvogëlojë gjurmën e saj ekologjike, ajo përgjigjet:

“Do të thosha se mbi 90% të veshjeve më janë dhënë nga persona të tjerë, si familjarët, miqtë, shokët e klasës. Unë nuk blej gjëra të reja dhe jam e shkurtër, që do të thotë kur njerëzit e tjerë nuk përshtaten me rrobat e tyre të vjetra, mund t’i japin mua. Është e përshtatshme”.

Në një intervistë të mëparshme ajo kishte përforcuar se industria e modës luan një rol vendimtar në krizën klimatike dhe ekologjike. Sidomos kur kostoja paguhet nga punëtorë dhe komunitete të panumërta që shfrytëzohen për t’i dhënë pak gëzim modës së shpejtë dhe për t’i trajtuar ato si të shpenzueshme.”

Greta Thunberg është një figurë kontroverse, por duhet të pranojmë se ndërsa të tjerë të famshëm postojnë fotot e tyre në rrjetet sociale dhe na mbajnë të informuar për veshjen e tyre më të fundit magjepsëse, ajo preferon të mbajë qëndrim për çështje që na shqetësojnë patjetër./abcnews/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nga: Nikolla Sudar Shpeshherë kërkojmë shembuj atdhetarie dhe humanizmi gjithandej,…