Haradinaj: Kam kërkuar nga Mali i Zi të fillojmë me korigjimin e demarkacionit

02 qershor 2018 | 12:57

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se ka kërkuar nga Mali i Zi që të nis korrigjimi i demarkacionit, si pjesë e marrëveshjes së dy presidentëve të të dyja vendeve.

Këtë kërkesë ai ia kë bërë në letrën që Kosova ia ka dërguar Malit të Zi, ku e ka njoftuar për ratifikimin e demarkacionit.

“E kemi informuar Malin e Zi për ratifikimin e demarkacionit, në të cilën përfshihet marrëveshja e dy presidentëve dhe raporti i Komisionit Shtetëror. Këto letra për procedura të tilla janë zakonisht standard, por kam kërkuar nga Qeveria e Malit të Zi që të nisim me procedurat e rishikimit të demarkacionit”, është shprehur Haradinaj.

Haradinaj gjatë fjalimi të tij në Kuvendin zgjedhor të AAK-së në Pejës, ka thënë se me Malin e Zi duan raporte të mira fqinjësore, sikur që këtë e dëshiron edhe Mali i Zi.

Ai ka thënë se zyrtarë të këtij shteti i kanë thënë se duan paqe me Kosovën, por më shumë më Dukagjinin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Feronikeli ka kompletuar transferimin e sulmuesit Astrit Fazliu nga klubi…