Haradinaj për draftin e Asociacionit: Pse Kurti nuk bëri asnjë propozim, kjo është shqetësuese

06 dhjetor 2023 | 20:51

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se draft-statuti për Asociacionin, të cilin e ka pranuar nga ndërmjetësit e BE-së, është shqetësues. Haradinaj kërkoi sqarime nga kryeministri Kurti se përse nuk ka propozuar Kosova një draft.

“I gjithë dokumenti është shqetësim, logjika e dokumentit është shqetësuese, janë disa pika që janë shumë domethënëse, siç është rasti i arbitrazhit me të cilin bije fuqia e cilitdo institucion ligjor në Kosovë”, ka thënë Haradinaj në ‘RTK Prime’.

Pos tjerash ai deklaroi se edhe preambula është problem e cila sipas tij është e panevojshme dhe si e tillë duhet të hiqet përshirë edhe 1244-shin që është në të. Kreu i AAK-së tha se drafti duhet patjetër të dërgohet në Kushtetuese dhe gjyqtarët ta trajtojnë atë, në secilin nen, për të parë se ku ka shkelje kushtetuese.

Ish-kryeministri Haradinaj, ka qenë kritik për atë se pse dokumenti nuk u është dhënë nga institucionet e Kosovës por nga ndërmjetësit. Ai ka pyetur kryeministrin Kurti se pse ai nuk ka bërë një draft por ka pritur që një dokument i tillë të vije nga ndërmjetësit.

“Pas pranimit të planit franko-gjerman, Kosova do duhet ta propozonte një dokument, disa herë kanë ardhur amerikanët duke kërkuar nga Kosova që ta bëjë këtë hap, por kjo nuk ka ndodhur cuditërisht”, deklaroi Haradinaj.

Kreu i AAK-së tha se versioni që ka ardhur është i padiskutueshëm. Në këtë intervistë kreu i AAK-së është pyetur edhe për raportet e tij me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama me të cilin ka rregulluar raportet. Ai tha se shqiptarët duhet të flasin e të takohen sa më shumë dhe sipas tij në këtë kohë Rama ka dhënë kontribut të madh për Kosovën.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia e Kosovës ka konfirmuar sonte se ka konfiskuar një…