Himni ngrit nga karroca ish-senatorin Bob Dole (Video)

19 janar 10:47

Ish-senatori amerikan, njëherësh veteran i Luftës së Dytë Botërore, Bob Dole, është ngritur nga karroca e tij invalidore për himnin kombëtar gjatë një ceremonie që është mbajtur në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Atje, amerikani është nderuar me “Medaljen e Artë të Kongresit” , për shërbim ndaj vendit, njofton Klan Kosova.

Bob Dole ka qenë kandidat republikan për president në vitin 1996 dhe kryetar i shumicës republikane në Senat nga viti 1985 – 1996.

Politikani i shquar që me vizitën e tij në vitin 1990 në Prishtinë, e ka vu çështjen e Kosovës në vëmendjen e politikës së jashtme amerikane, ka mbetur për më shumë se 30 vjet një mik i madh i shqiptarëve.

Ai kishte mbështetur edhe ndërhyrjen e NATO-s si dhe pavarësinë e Kosovës. (KK)

Former Sen. Bob Dole stands for national anthem at ceremony awarding him Congressional Gold Medal

Bob Dole, a former senator and decorated World War II veteran, stood up from his wheelchair for the National Anthem during a ceremony awarding him the Congressional Gold Medal, the highest civilian honor bestowed by Congress http://cnn.it/2FPsF51

Posted by CNN on Donnerstag, 18. Januar 2018

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi, ka pritur në…