Holanda pezullon përdorimin e vaksinës AstraZeneca

15 mars 2021 | 08:34

Holanda është vendi i fundit që ka pezulluar përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit – AstaZeneca, për shqetësimet në lidhje me efektet e mundshme anësore.

Qeveria holandeze tha se ky veprim, do të zgjasë të paktën deri më 29 mars.

Republika e Irlandës më pasi mori një vendim të ngjashëm në lidhje me raportet e ngjarjeve të mpiksjes së gjakut tek të rriturit në Norvegji.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk ka asnjë lidhje midis goditjes dhe një rrezik në rritje të zhvillimit të mpiksjes.

Agjencia Evropiane e Barnave – e cila aktualisht po kryen një rishikim të incidenteve të mpiksjes së gjakut – thotë se përfitimet e vaksinës vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet e saj.

Danimarka, Norvegjia, Bullgaria, Islanda dhe Tajlanda tashmë kanë ndaluar përdorimin e tyre të vaksinës AstraZeneca, transmeton Klan Kosova.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani dhe kryetari i…