Imazhet satelitore tregojnë për shkallën e humbjeve të grupit mercenar famëkeq të Rusisë “Wagner” në Ukrainë

28 janar 12:18

Numri i varreve në një varrezë të përdorur nga grupi mercenar famëkeq i Rusisë “Wagner Group” është rritur në mënyrë dramatike gjatë dy muajve të fundit, tregojnë imazhet satelitore.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një fotografi e bërë më 24 janar nga Maxar Technologies, një kontraktor i mbrojtjes amerikane me seli në Kolorado, tregon të paktën 121 parcela varrimi në një pjesë të varrezave të caktuara për luftëtarët nga kompania private ushtarake.

Një imazh i së njëjtës zonë të bërë më 24 nëntor duket se tregon rreth 17 varre, duke sugjeruar se në dy muaj ka pasur një rritje rreth shtatëfish, sipas një analize të NBC News të vendit në periferi të fshatit Bakinskaya, në jugperëndim të Rusisë.

Zgjerimi i dukshëm në lokacion, i cili ndodhet rreth 300 kilometra nga kufiri me Krimenë, vjen pasi luftëtarët e Grupit Wagner u vlerësuan nga ministria ruse e mbrojtjes për marrjen e qytetit Soledar në Ukrainën lindore, i cili pa disa nga luftimet më intensive.

Yevgeny Prigozhin, kreu i Grupit Wagner, tha se trupat nga ushtria e tij private e parregullt kishin marrë qytetin e minierave të kripës dy ditë përpara njoftimit zyrtar.

Ai më vonë pranoi se ushtria ruse “po përpiqej vazhdimisht të vidhte fitoren e Wagner”.

Prigozhin, një aleat i vjetër i presidentit rus Vladimir Putin, ka rekrutuar ish-të burgosur si ushtarë në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, duke premtuar dhurata dhe falje në këmbim të shërbimit.

Grupi Wagner më parë ka ofruar ndihmë për ushtrinë ruse gjatë konflikteve në Siri dhe Libi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) përfundoi konsultimin për…