IOC kërcënon Serbinë me ndalimin e organizimit të ngjarjeve sportive, shkak Kosova

29 dhjetor 11:13

Në një letër të siguruar nga Jerusalem Post, IOC përmendi dy incidente të fundit – anulimin e Kampionatit Botëror të Skuadrës së Kungullit për meshkuj në Malajzi pas refuzimit të tyre për t’u dhënë viza sportistëve izraelitë dhe që qeveria serbe e pengoi Kosovën të garojë në Kampionatin Botëror të Boksit në Beograd, në tetor dhe nëntor.

IOC kërcënon se do t’i parandalojë këto vende dhe të tjera që shkelin Kartën Olimpike, nga organizimi i ngjarjeve të mëdha nëse vazhdojnë me politikat e tyre.

Organizata tha se do të punojë me Komitetet Olimpike Kombëtare në Malajzi dhe Serbi për të arritur një zgjidhje me qeveritë e tyre, “në rast të dështimit të së cilës, vende të tilla, për fat të keq, do ta përjashtonin veten nga e drejta për të pritur ngjarje sportive ndërkombëtare, derisa të mund të merren të gjitha garancitë e nevojshme”.

Drejtori sportiv i IOC, Kit McConnell, dhe James Macleod, drejtori i organizatës për marrëdhëniet e Solidaritetit Olimpik dhe Komitetit Olimpik Kombëtar, u kërkuan të gjitha federatave ndërkombëtare që të jenë “jashtëzakonisht vigjilente kur caktojnë dhe organizojnë garat sportive ndërkombëtare” në letër.

Ka pasur me dhjetëra shembuj të vendeve që refuzojnë të japin viza për atletët nga kombet e tjera për arsye politike, si dhe qeveritë që i drejtojnë konkurrentët e tyre të mos përballen me kundërshtarë nga vende të caktuara.

Federata Ndërkombëtare e Xhudos është i vetmi organ sportiv në lëvizje që e ka ndaluar Iranin për politikën e tij anti-izraelite, shkruan insidethegames, transmeton Klankosova.tv.

Kosovës iu refuzua hyrja në Serbi, të paktën tre herë, për Kampionatin Botëror të Boksit, gjë që u kritikua nga Shoqata Ndërkombëtare e Boksit (IBA) dhe IOC.

IOC ia hodhi fajin IBA-s – të quajtur më parë AIBA – për dështimin në kryerjen e kujdesit të duhur para se t’i jepte Kampionatin Botëror Serbisë, e cila nuk e njeh Kosovën.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia amerikane është duke hetuar për disa të shtëna me…