iPhone 11, smartfoni më i shitur në botë

29 maj 09:45

Phone 11 është bërë smartfoni më popullor në të gjithë botën, pasi ka kaluar rezultatet e iPhone XR. Pavarësisht pandemisë së koronavirusit në tremujorin e parë të këtij viti janë regjistruar 19.5 milionë dërgesa.

Sipas analistëve të Omdia, iPhone 11 ishte telefoni më i njohur në një shkallë globale në tremujorin e parë të vitit, me dorëzimin e 19.5 milion njësive. IPhone XR kishte ndalur në 13.6 milion njësi në tremujorin e parë të 2019.

Në vendin e dytë midis smartfonëve më të shitur në tre muajt e parë të vitit 2020 është Galaxy A51 i Samsung me 6.8 milion copë. Redmi Note 8 dhe Redmi Note 8 Pro të Xiaomi ndjekin me përkatësisht 6.6 dhe 6.1 milion smartphone.

Në vendin e pestë iPhone XR (4.7 milion) i paraprin iPhone 11 Pro Max (4.2 milion). Renditja vazhdon me Galaxy A10s (3.9 milion), iPhone 11 Pro (3.8 milion), Galaxy S20 Plus 5G (3.5 milion) dhe Galaxy A30s (3.4 milion).

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Dy ditë pas vdekjes së George Floyd, një burrë me…