Ish-të burgosurit ukrainas thonë se u torturuan në burgun rus

16 gusht 2023 | 09:07

Ish-të burgosurit ukrainas thonë se ata iu nënshtruan torturave, duke përfshirë rrahje të shpeshta dhe goditje elektrike, derisa ishin në paraburgim në një objekt paraburgimi në Rusinë jugperëndimore.

Në intervistat me BBC, disa ish të burgosur të liruar në shkëmbimet e të burgosurve pretenduan abuzim fizik dhe psikologjik nga oficerët dhe rojet ruse në objektin e paraburgimit numër dy në qytetin e Taganrog.

Dëshmitë, të mbledhura gjatë një hetimi javor, përshkruajnë një model të vazhdueshëm të dhunës ekstreme dhe keqtrajtimit, në një nga vendet ku të burgosurit ukrainas të luftës janë mbajtur në Rusi.

Pretendimet e tyre përfshijnë se burrat dhe gratë janë rrahur në mënyrë të përsëritur, duke përfshirë në veshka dhe gjoks, dhe u janë dhënë goditje elektrike gjatë inspektimeve dhe marrjes në pyetje të përditshme.

Sipas tyre, gardianët rusë kërcënojnë dhe frikësojnë vazhdimisht të burgosurit, disa prej të cilëve kanë dhënë rrëfime të rreme të cilat dyshohet se janë përdorur si prova kundër tyre në gjyqe.

“Të burgosurit lihen vazhdimisht të paushqyer, dhe të lënduarve nuk u jepet ndihma e duhur mjekësore, me raportime për të burgosurit që vdesin në objekt”, kanw thwnw ata tutje.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet, por detajet e llogarive u ndanë me grupet e të drejtave të njeriut, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Qeveria ruse nuk ka lejuar asnjë organ të jashtëm, përfshirë Kombet e Bashkuara dhe Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, të vizitojnë objektin që para luftës përdorej ekskluzivisht për të mbajtur të burgosur rusë.

Ministria ruse e mbrojtjes nuk iu përgjigj disa kërkesave për të komentuar akuzat. Ajo ka mohuar më parë të ketë torturuar apo keqtrajtuar të burgosurit.

Shkëmbimi i të burgosurve midis Ukrainës dhe Rusisë është një arritje e rrallë diplomatike dhe më shumë se 2,500 ukrainas janë liruar që nga fillimi i konfliktit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ditë më parë dhjetëra deputetë ndërkombëtarë i dërguan një letër…