BE-ja kritikon Turqinë për ofensivën në qytetin Afrin të Sirisë

19 mars 14:00

Shefja për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka kritikuar Turqinë për ofensivën ushtarake në qytetin sirian Afrin dhe i ka bërë thirrje Ankarasë që të sigurohet që luftimet të ndërpriten.

Këto komente të Mogherinit vijnë pasi Turqia ka raportuar se trupat e saj dhe grupet siriane që ata mbështesin, kanë marrë nën kontroll qytetin Afrin, transmeton “AP”.

Turqia ka nisur ofensivën në Afrin që dy muaj kundër kurdëve sirianë. Ankaraja i konsideron terroristë pjesëtarët e milicisë kurde siriane dhe thotë se ata kanë lidhje me kryengritësit kurdë brenda Turqisë.

“Jam e shqetësuar për këtë”, u ka thënë sot gazetarëve Mogherini, duke iu referuar ofensivës turke në Afrin.

Mogherini ka shtuar se përpjekjet ndërkombëtare në Siri duhet të kenë për qëllim të ulin tensionet dhe “aktivitetet ushtarake dhe jo t’i përshkallëzojnë ato”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian (BE) kanë arritur marrëveshje…