Katari do të furnizojë Gjermaninë me gaz

29 nëntor 20:51

Katar Energy dhe ConocoPhillips nënshkruan një marrëveshje për shitjen e gazit natyror të lëngshëm të Katarit në Gjermani, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve QNA të martën.

Sipas marrëveshjes 15-vjeçare të nënshkruar midis Qatar Energy dhe ConocoPhillips, mbi 2 milionë tonë gaz do të furnizohen në Gjermani, me dërgesën e parë të planifikuar për në vitin 2026.

“Katari ndan tregtinë nga politika. Sot u arrit një marrëveshje me një kompani amerikane për t’i shitur gaz të lëngshëm Gjermanisë,” citohet të ketë thënë Saad Sherida Al-Kaabi, ministri i Shtetit për çështjet e energjisë në Katar.

Gjermania po përpiqet të zëvendësojë furnizimet e humbura të gazit rus me burime të tjera dhe gaz, për të cilat po ndërtohen disa terminale në Detin e Veriut dhe Baltik.

Katari, një eksportues kryesor i gazit të lëngshëm me rezervat e treta më të mëdha të gazit në botë pas Rusisë dhe Iranit, ka nënshkruar së fundmi një marrëveshje afatgjatë gazi me Kinën.

Mosmarrëveshjet mbi kushtet kryesore si zgjatjet e kontratës dhe çmimi kanë lënë në hije bisedimet midis Gjermanisë dhe Katarit mbi marrëveshjet afatgjata të gazit të lëngshëm pasi Berlini kërkon të zëvendësojë furnizimet nga Rusia, e cila ishte furnizuesi i saj më i madh i gazit përpara fillimit të konfliktit në Ukrainë në shkurt.

Para fillimit të luftës në Ukrainë, Rusia furnizonte 55% të gazit natyror të Gjermanisë./AA

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Amerika ka arritur që të gjejë golin e avantazhit në…