Këta janë emrat e të gjithë të vrarëve në masakrën e Dubravës

12 shkurt 19:40

Ditët, nga 19-24 maji 1999, ishin më të errëtat dhe më të pashpresat për të burgosurit politikë dhe ordiner shqiptarë që gjendeshin në burgun e Dubravës.

Aty më s’kishte shpresë e as ëndërra për jetë. Drejtësia kosovare dhe ajo ndërkombëtare ende asgjë s’kanë bërë për t’i dënuar fajtorët për vrasjen e mbi 120 të burgosurve dhe mbi 300 tjerë të plagosur.

Të vrarët:

1. Gazmend Jahir Kolgeci nga Arrishta (ish Vraniqi), Therandë;
2. Ilir Halil Luzha nga Arrishta (ish Vraniqi), Therandë;
3. Nexhat Shaqir Kokollari nga Ujmiri (ish Savrova), Therandë;
4. Sahit Fejzë Krasniqi nga Ujmiri (ish Savrova), Therandë;
5. Fazli Sahit Kabashi nga Malasi (ish Mohlani), Therandë;
6. Kadri Rrahman Morina nga Rreshtani, Therandë;
7. Ali Hysen Gashi nga Shiroka, Therandë;
(I plagosur, masakruar rëndë dhe i zhdukur, në Spitalin e Prishtinës);


8. Avdullah Ramadan Tahiri, nga Malisheva. Gjilan;
9. Sylejman Shaip Badallaj nga Zhuri, Prizren;
10. Lush Ndue Përlazi nga Velezha, Prizren;
11. Jonuz Mehmet Krasniqi nga Arbana, Prizren;
12.Gjon Mark Gjini, nga Prizreni;
13. Man – Karavidaj, nga Mazrreku, Prizren;
14. Afrim B. Krasniqi, nga Tusus, Prizren;
15. Mehmet – Qunaj nga Kojushi, Prizren;
16. Habib Azem Mehani nga Shkaba
(ish Gllanasella), Drenas;


17. Zahir Sadik Agushi nga Thanishta, (ish Drenoc) Klinë;
18. Mujë Jashar Tafilaj nga Starza (ish Siqeva), Klinë);
19. Bajram Jonuz Berisha, nga Valijaku (ish Volljaka), Klinë,
20. Agim Ajet Duraku, nga Buroja, Klinës,
21. Gani Isufi nga Suka e Gashit, Klinë;
22. Bedri Sejdë Hasani, nga Peja;
23. Fadil Smajl Bezeraj nga Rrafshi (ish Raushiqi) i Pejës;
24. Sahit Sali Brahimaj nga Kodrina, Pejë;
25. Ali Avdyl Kelmendi nga Frashnjeti (ish Kusuriq), Pejë;
26. Avni Bajram Gashi nga Buqani, Pejë;
27. Artan Tafë Gjekaj , nga Dardana (ish Zllopeku), Pejë;
28. Iber Dinë Gërgoci , nga Frashmjeti
(ish Kusuriqi), Pejë;


29. Nazmi Hysen Shala nga Peja;
30. Haki Z.Dinaj nga Rraushi, Pejë; (i liruar më 17 maj ’99. Më tej nuk dihet për fatin e tij)
31. Idriz Niman Zhutaj, nga Rausha, Pejë;
32. Osman Husein Rastoder nga Arbneshi (ish Vitomirica), Pejë;
33. Remzi Smajl Shala nga Babaj, Pejë;
34. Kolë Berisha, Pejë, i ekzekutuar nga Boban Bashqareviq,
35. Naim Rexhë Kurmehaj, nga Strellci, Deçan;
36. Dërvish Sylë Sylaj, nga Ratishi , Deçan;
37. Zekë Haxhi Hasnmataj, nga Strellc i Epërm, Deçan;
38. Gani Ibish Lekaj, nga Lumbardhi, Deçan;
39. Metë Ibish Osmanaj, nga Isniqi, Deçan;
40. Adem Idriz Jasiqi, nga Deçani;
41. Hajdar – Pepaj, nga Kodralia, Deçan;
42. Latif – Hasnmetaj, nga Strellci Deçan;
43. Shkelzen Miftar Pepshi nga Juniku, Deçan;(U ekzekutua më 18 maj 1999)
44. Sefedin Rrahman Hoti nga Shpati (ish Sibovc), Kastriot (ish Obiliq);


45. Besim Aziz Kabashi nga Apterushi, Rahovecit;
46. Avni Behxhet Thaçi nga Retia, Rahovec;
47. Lulzim Hashim. Hajda, nga Rahoveci;
48. Qemajl Hajdar Bytyqi, nga Deja, Rahovec;
49. Gani Elez Morina, nga Deja, Rahovec; (vdiq në burgun e Lipjanit nga plagët në Masakrën e Dubravës dhe nga maltretimet e gardianit në Lipjani, Zoran Klaiq)
50. Isuf R. Berisha nga Drenaj, Rahovec;
51. Ukshin Nazif Hoti nga Krusha e Madhe, Rahovec; (u lirua më 16 maj 1999, i humbin gjurmët);
52. Xhemajl H. Eminhajzeri, nga Rahoveci;
53. Besim Hazir Paçarizi, nga Rezistenca (ish Dragubili), Malas (ish Malishevë);
54. Enver Avdyl Zogaj, nga Rrezana (ish Bellanica), Malas; (ish Malishevë);
55. Nikë Ndue Kola, nga Gjakova;
56. Hasan Miftar. Hoda, nga Gjakova;
57. Zef Isuf Kqiraj nga Zhubi, Gjakovë;
58. Bahri Myhedin Kryeziu, nga Gjakova;
59. Iber Sherif Metaj, nga Hereqi, Gjakovë;
60. Kristë Mark Përvorfi nga Dujaka, Gjakovë;
61. Hysen Avdyl Ademaj nga Mollasi (ish Mulliqi), Gjakovë;
62. Ilir Damon Damonaga, nga Gjakova;
63. Qaush Haxhi Ahmeti, nga Sheremetaj, Gjakovë;
64. Besnik Shani Kastrati, nga Gjakova;
65. Blerim Adem Hoda, nga Gjakova;
66. Xhevdet Gani Bistriva, nga Gjakova;
67. Napoleon Qemajl Guta, nga Gjakova;
68. Valentin Mark Nikollbibaj, nga Brekoci, Gjakovë;
69. Gazmend Fazli Imeraj, nga Ponosheci Gjakovë,
70. Xhokë Matej Ndreca, nga Bitishi , Gjakovë;
71. Anton Pashk Maksuti, nga Vogova, Gjakovë;
72. Bujar Adem Himaj, nga Skivjani, Gjakovë;
73. Fadil Hysen Beqiraj nga Rracaj, Gjakovë;
74. Gazmend Fazli Imeri nga Ponosheci, Gjakovë;
75. Halit Sadri Ademaj, nga Rracaj, Gjakovë;
76. Hamdi Adem Ademaj nga Rracaj, Gjakovë;
77. Kristë Pren Nokaj nga Mokliku, Gjakovë;
78. Muhamet Ymer Shala nga Blinishti, Gjakovë;
79. Myhedin Xhelal Guta nga Gjakova;

80. Ramë Rexhep Ibrahimi nga Stublla, Gjakovë;
81. Ramiz Himë Bajrami nga Osek Hyla, Gjakovë;
82. Rasim Demë Plava nga Cermjani, Gjakovë; ( U lirua më 16 maj 1999, pas luftës u gjet i ekzekutuar);
83. Përparim – Efendiu, Gjakovë, i ekzekutuar nga Boban Bashqareviq,
84. Ali – Guta, Gjakovë, i ekzekutuar nga Boban Bashqareviq,
85. Naim Zenel Zahiti nga Suma, Vushtrri; 86. Nexhat Tahir Pllana, nga Martirat, Vushtrri;
87. Zejnullah Mujë Elshani, nga Rezistenca (ish Bajinca), Drenas;

88. Hasan Beqir Shala, nga Nënkalaja, Drenas;
89. Shani Avdyl Shala, nga Nënkalaja, Drenas;
90. Xhafer Hysen Gllareva nga Fortesa, Drenas;
91. Qamil Abaz Thaçi nga Llapushniku, Drenas;
92. Petrit Halim Kiqina, nga Rezistenca, Drenas;
93. Dan Brahim Leku, nga Rezistenca, Drenas;
94. Sahit Halit Thaçi, nga Gryka, Drenas;
95. Valdet Çerkin Sopi, nga Llapushniku, Drenas;
96. Afrim Jusuf Sahiti, nga Drenori, Drenas;

97. Bajram Miftar Kiqina, nga Rezistenca, Drenas;
98. Habib Azem Mahani nga Shkaba, Drenas;
99. Nasuf Mehmet Bylykbashi nga Qëndresa, Drenas;
100. Musa Idriz Morina nga Hodonoci, Dardanë;(ish Kamenica);
101. Enver Bajram Topalli, nga Gremja, Ferizaj;
102. Rrahim Smajl Murseli, nga Gremja, Ferizaj;
103. Ahmet Hysen Hoxha , nga Pleshina, Ferizaj;
104. Tefik Salih Spahiu nga Varoshi, Ferizaj;
105. -1. Mejdi Hajrush Dalloshi nga Sopoti, Kaqanik;
106. Danush Miftar Kurtaj nga Gabrrica, Kaqanik;
107. Tefik Bafti Raka, nga Kaqaniku;
108. Avdylgafurr M. Luma, nga Qafëshqipja (ish Glloboqica), Kaqanik;

109. Suad Isen Brava, Puset e Nikës, i vrarë,
110. Arsim Murat Rrahimi , nga Beasiana (ish Podujeva);
111. Bashkim Emin Maloku nga Dardhishta, Besianë (ish Podujevë);
112. Xhevat – Azemi nga Besiana; (ish Podujevë);
113. Shaban Bajram Qosa , (R) nga Mitrovica;
114. Fejzë Rexhë Spahija, nga Ilirioni (ish Runiku), Skenderaj;
115. Ramiz – Regjepi, nga Prishtina;
116. Gazmend Idriz Gashi, nga Prishtina;
117. Arsim – Krasniqi, nga Prishtina;
118. Ramiz Ramë Memia, nga Myhejani,Tropoja – Shqipëri;
119. Arsim Ahmet Zogijani, nga Harilaqi, F. Kosovë;
120. Isuf Qerim Hoxha nga Myzeqina

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
  Zv/Kryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli e ka konfirmuar për…