Kina kërcënon me sanksione disa firma amerikane

21 gusht 15:17

Kina ka kërcënuar se do të vendosë sanksione ndaj firmave amerikane të përfshira në shitjen e aeroplanëve luftarakë “F-16” në Tajvan, nëse Uashingtoni vazhdon zbatimin e marrëveshjes.

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme, Geng Shuang i bëri thirrje ShBA-së, që të ndalojnë shitjet e armëve, dhe t’i jap fund kontaktit ushtarak me Tajvanin.

Qeveria amerikane ka miratuar marrëveshjen e mundshme prej 8 miliardë dollarësh që përfshin 66 aeroplanë ushtarakë.

Shitja e mundshme vjen mes tensioneve të vazhdueshme midis Uashingtonit dhe Pekinit, veçanërisht për shkak të tregtisë.

Agjencia amerikane për bashkëpunim në siguri dhe mbrojtje e ka njoftuar zyrtarisht Kongresin amerikan për planet e shitjes së aeroplanëve.

“Shitja është në interesin kombëtar të ShBA-së, dhe do të ndihmonte në përmirësimin e sigurisë së Tajvanit”, ka thënë ajo.

Kina e ka konsideruar Tajvanin si pjesë të territorit të saj. Ndërsa, Tajvani është i vetëqeverisur dhe de fakto i pavarur, por kurrë nuk e ka deklaruar zyrtarisht pavarësinë nga Kina.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
ANA AHMATOVA JETA E KËMBYER Mua, si lumit, e egra…