Konjufca: Zvicra është një vend mik dhe partner strategjik i Kosovës

08 prill 14:36

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur të enjten në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly.

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly, ka uruar kryeparlamentarin Konjufca për detyrën e re në krye të Kuvendit të Kosovës, sidomos rëndësinë e konstituimit të institucioneve të dala nga zgjedhjet e 14 shkurtit.

Në takim është biseduar për përpjekjet e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë, me ç’rast të dyja palët kanë theksuar nevojën e zbatimit të masave mbrojtëse dhe se kjo situatë kërkon solidaritet, ndaj ka shfaqur shpresën edhe në ndihmën e shteteve mike.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka theksuar se marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy shteteve janë të shkëlqyeshme, gjithashtu ka shfaqur gatishmërinë për intensifikimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve.

Konjufca ka falënderuar ambasadorin Kolly për mbështetjen e vazhdueshme që Zvicra i ka dhënë Kosovës, që nga periudha e paraluftës e në vazhdimësi si dhe ka theksuar se shteti zviceran është një vend mik dhe partner strategjik i Republikës së Kosovës.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Investitorët e huaj potencialë për të mësuar më shumë rreth…