Kryediplomati slloven: Serbia të vendos se në cilën karrige do të ulet rreth qëndrimit për Ukrainën

24 prill 13:43

Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Anzhe Logar, bërë me dije se në maj, në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së, Ballkani Perëndimor do të jetë një nga temat kryesore.

Logar për të përditshmen e Vjenës “Standard” ka thënë se Serbia do të duhet të vendos se “në cilën karrige dëshiron të ulet”, kur është fjala për qëndrimin e Beogradit ndaj luftës në Ukrainë.

Ai ka theksuar se është e nevojshme të solidarizohen dhe t’i bashkohen sanksioneve kundër Rusisë.

“Kështu, ju jeni në anën e duhur të historisë”,ka thënë Logar.

I pyetur se si duhet të reagojë BE-ja ndaj ndikimit në rritje të Rusisë në Serbi, Bosnje dhe Hercegovinë dhe Mal të Zi, ministri i Jashtëm slloven, ka thënë se rajoni duhet të futet në BE, në mënyrë që politika e jashtme dhe e sigurisë evropiane të mund të zbatohet në të dhe në mënyrë që rajoni nuk është përdorur për aktivitete hibride që synojnë të pengojnë ose shkatërrojnë Bashkimin Evropian.

“Është shumë e rrezikshme nëse rajoni nuk sillet në BE”, ka paralajmëruar ai.

Duke folur për krizën në Ukrainë, ai ka vlerësuar se gabimi më i madh i BE-së ishte se nuk ka reaguar ndaj sanksioneve të ashpra pas aneksimit të Krimesë në Rusi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shkruan: Izmi Zeka Njerëzit e mëdhenj të cilët mbesin në…