Kryeministri i Libisë kritikon ‘heshtjen’ e aleatëve ndërkombëtarë

19 prill 2019 | 12:23

Kryeministri i Libisë, Fayez al-Serraj, e ka dënuar, siç ka thënë “heshtjen” e aleatëve të tij ndërkombëtarë derisa forcat kundërshtare po përparojnë në Tripoli.

Al-Serraj, i cili mbështetet nga Kombet e Bashkuara, po përballet me një kryengritje të udhëhequr nga gjenerali Khalifa Haftar.

Forcat e Haftarit, të cilat mbështesin një administratë paralele në lindje të Libisë, synojnë të vënë nën kontroll edhe kryeqytetin Tripoli.

Mbi 200 njerëz janë vrarë prejse kanë nisur luftimet më 4 prill, bëri të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Derisa dhuna vazhdon, Al-Serraj ka thënë për “BBC”-në se njerëzit “kanë nisur të ndjehen të braktisur nga bota”.

Ai thënë se dështimi për të mbështetur qeverinë e tij, të njohur ndërkombëtarisht, “mund të çojë në pasoja të tjera”.

Al-Serraj ka thënë se ka rrezik që grupi militant Shteti Islamik të përfitojë nga paqëndrueshmëria.

“Publiku është i irrituar nga heshtja e bashkësisë ndërkombëtare”, ka thënë ai.

Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë bërë thirrje për ndaljen e armiqësive.

Libia është shkatërruar nga dhuna dhe paqëndrueshmëria politike që nga koha kur sunduesi veteran, Muammar Gaddafi, është përmbysur nga pushteti dhe është vrarë në vitin 2011.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot pjesëtarët e…