Kryeministri italian, me një propozim të ri buxheti për BE-në

04 dhjetor 2018 | 11:10

Kryeministri italian, Giuseppe Conte pritet t’i prezantojë Brukselit një propozim të ri mbi buxhetin e vitit 2019, në orët e ardhshme, me synimin për të shmangur kështu procedurat disiplinore nga Bashkimi Evropian.

 Italia kishte hartuar një projektbuxhet ekspansionist, që parashikonte një rritje të deficitit në 2.4 për qind të prodhimit kombëtar (PBB-së) në vitin 2019, nga 1.8 që ishte për vitin aktual.

Bashkimi Evropian e ka refuzuar propozimin italian, duke thënë se planet e qeverisë populiste nuk do ta ulnin borxhin publik të Italisë në përputhje me rregullat e unionit, ndaj ka urdhëruar Romën zyrtare ta rishikojë buxhetin në mënyrë që të shmangë një procedurë që do të ishte shembullore dhe do të çonte në gjoba të rënda.

Conte ka deklaruar se propozimi i ri do të përfshijë në mënyrë të arsyeshme një deficit më të ulët sesa parashikimi i mëparshëm, por nuk dha detaje mbi planin e tij.

“Objektivi im është të shmang penalizimin e Italisë, që gjithsesi do të dëmtonte vendin tonë dhe do të rrezikonte të dëmtonte edhe Evropën”, ka thënë Conte për të përditshmen italiane “Avvenire”.

“ Jam duke e përfunduar propozimin që Bashkimi Evropian do të duhet ta marrë në konsideratë më pas. Ai pritet të jetë gati në orët e ardhshme”, është shprehur ai./tch/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Modeluesja Emily Ratajkowski është kthyer nga pushimet që ishte së…