Kurti kërkon mbështetjen e Zvicrës për anëtarësimin e Kosovës në KE

29 shtator 2023 | 11:39

Kryeministri Albin Kurti, ka kërkuar mbështetjen e Zvicrës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës (KE).

Në një intervistë për “NZZ”,  Kurti ka thënë se për t’u bërë anëtarë të Këshillit të Evropës, Kosova ka nevojë për miq, të cilët ofrojnë një pasqyrë të vërtetë.

Kurti për gazetën e Cyrihut ka thënë se qëllimi i Kosovës është që vitin e ardhshëm të anëtarësohet në Këshillin e Evropës.

Para së gjithash, është një çështje gjeopolitike. Vendet e BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut) nuk e njohin Kosovën. “Kemi nevojë për ndihmë nga Zvicra”, ka thënë Kurti.

Intervista për “Neue Zürcher Zeitung” është publikuar pas takimit të një jave më parë me presidentin e Konfederatës, Alain Berset.

Zvicra mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, bëri të ditur Departamenti Federal i Brendshëm (DFI) pas bisedimeve, duke shtuar se kjo do t’u mundësonte të gjithë banorëve të vendit – dhe për rrjedhojë edhe anëtarëve të pakicës serbe dhe komuniteteve të tjera – të kenë qasje. në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryenegociatorja për dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka folur në lidhje…