Kurti: Kosova në dialog është palë e barabartë

15 shtator 20:58

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e ka pritur në takim emisarin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak.

Qeveria ka njoftuar se në këtë takim u bisedua për mbarëvajtjen e procesit të dialogut në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe hapat e ardhshëm në këtë proces.

Kurti tha se në dialog Kosova është palë e barabartë, dhe jo temë.

“Duhet të pranohet realiteti dhe të jemi në shërbim të qytetarëve të të dy vendeve, nëpërmjet një marrëveshjeje të qëndrueshme dhe të zbatueshme, që në qendër ka njohjen reciproke”, thuhet në njoftimin për media.

Në njoftimin e qeverisë u theksua se u bisedua edhe për marrëdhëniet ndërmjet Bashkimit Evropian dhe shteteve të Ballkanit Përendimor.

I pari i Qeverisë së Kosovës konfirmoi përkushtimin e Kosovës për agjendën e BE-së, dhe perspektivën evropiane të rajonit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Borussia Dortmund e nis me këmbën e mbarë aventurën në…