Kurti takohet me Begajn: Si ushtarak dhe mjek, presidenti shqiptar e di shumë mirë rëndësinë e 12 qershorit të vitit 1999

12 qershor 2024 | 16:20

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim, presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, për të cilin ka thënë se është i mirëseardhur gjithmonë në Kosovë.

Kurti ka theksuar se Kosova është mirënjohëse gjithmonë ndaj Shqipërisë për kontributin e dhënë në të gjitha etapat që ka kaluar vendi.

“I jemi mirënjohës Shqipërisë, për kontributin para luftës, gjatë dhe pas luftës. Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj është gjithnjë i mirëseardhur. Duke qenë edhe ushtarak edhe mjek e di shumë mirë 12 qershorin 1999”, ka thënë Kurti.

Ndërsa presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka thënë se festa është e të dyja shteteve, derisa suksesi i Kosovës është edhe i vendit që ai udhëheq.

“Faleminderit Kosovës për mikpritjen. Sot është dita e rilindjes se Kosovës, e vënies në vend të asaj padrejtësie shekullore që u mundësua me gjakun  me sakrificën e heronjve të UÇK-së dhe unë dua të përgëzoj Kosovën gjithë çka ka bërë deri me tani dhe çdo të bëj në të ardhmen për te ardhmen për të pasur një popull i cili do të ketë mirëqenie dhe prosperitet”, ka thënë Begaj.

Presidenti shqiptar po qëndron në Kosovë për nderë të 12 qershorit, ditës së çlirimit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker,…